WYSTAWA ,,DZIKIE PSZCZOŁY" JUSTYNA KIERAT

Zapraszamy do oglądania nowej wystawy pt. „Dzikie pszczoły”,  eksponowanej  w olkuskiej Bibliotece. Autorką fotografii jest Justyna Kierat.

„Dobrze znana pszczoła miodna jest jednym z prawie 500 gatunków pszczół stwierdzonych dotąd w Polsce. Dzikie pszczoły można spotkać praktycznie wszędzie – na wsiach, łąkach i pastwiskach, na skrajach lasów i w miastach. Można je spotkać również w Krakowie – choćby w ogródku na Rajskiej przed Biblioteką, gdzie został zainstalowany hotelik dla owadów, albo na kwietnych rabatach na Wawelu. Poszczególne gatunki pszczół różnią się między sobą wielkością, ubarwieniem i trybem życia. Na wystawie będzie można obejrzeć mały wycinek tej różnorodności. Jej bohaterki zostały sfotografowane w różnych miejscach Polski, a część zdjęć została zrobiona właśnie w Krakowie” (WBP w Krakowie).

Justyna Kierat – biolog, ilustratorka i edukatorka przyrodnicza. Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obroniła pracę doktorską na temat pszczół samotnic. Bada różnorodność gatunkową pszczół w różnych miejscach Polski, m.in. Krakowie, Warszawie i Kampinoskim Parku Narodowym. Szczególnie interesują ją pszczoły zamieszkujące miasta oraz zagadnienia związane z ich ochroną.

Wystawa została udostępniona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

Zdjęcia można oglądać w holu Biblioteki na I piętrze.