Cała przestrzeń biblioteki, włącznie z pomieszczeniami biurowymi jest dostępna dla osób na wózku inwalidzkim.
Do wejścia głównego można dostać się od ulicy Fr. Nullo, gdzie przy schodach chodnikowych znajduje się podjazd dla osób poruszających się na wózku.
Do wejścia głównego można dostać się również od strony ul. Słowackiego, gdzie znajdują się miejsca postojowe, bez wyznaczonego miejsca dla osób niepełnosprawnych. Schodząc trzeba pokonać 16 stopni, przy których nie ma podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Schodząc z miejsc postojowych przy ul. Słowackiego należy ominąć schody, pójść dalej prosto i za posesjami prywatnymi skręcić w prawo. Znajduje się tam chodnik bez utrudnień architektonicznych.
Budynek biblioteki ma 3 kondygnacje. Drzwi i ściany szklane nie są oznaczone taśmą kontrastową. W budynku nie ma tyflomap oraz dźwiękowych systemów nawigacji dla osób niewidomych. Do wnętrza głównego budynku wchodzi się przez dwoje nierozsuwanych automatycznie szklanych drzwi. Po przekroczeniu wejścia głównego wchodzi się do obszernego holu. W budynku Biblioteki nie ma dostępnej szatni. Po wejściu do budynku po lewej stronie znajduje się ciąg schodów składający się z 46 stopni. Przy schodach znajduje się poręcz wzdłuż całego ciągu. Pierwszy i ostatni stopień są oznaczone kontrastowo.
Po wejściu do biblioteki po lewej stronie znajduje się dźwig, który zapewnia komunikację między piętrami osobom niepełnosprawnym. Dźwig nie jest wyposażony w komunikaty głosowe. Na dźwigu osobowym zamontowana została tabliczka posiadająca oznaczenia w alfabecie Braille’a. Aby skorzystać z dźwigu można wezwać pracownika. W tym celu należy nacisnąć przycisk znajdujący się po prawej stronie na wysokości klamki. Po naciśnięciu przycisku będzie słyszalny sygnał dźwiękowy przywołujący pracownika. Dźwig można też obsługiwać samodzielnie, poprzez naciśnięcie przycisku z wyznaczonym numerem piętra. Drzwi dźwigu nie otwierają się automatycznie. Szerokość drzwi wynosi 90 centymetrów. Kabina dźwigu ma głębokość 135 centymetrów i szerokość 106 centymetrów. Przyciski sterujące mają oznaczenia w alfabecie Braille’a.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami jest na pierwszym piętrze.
W bibliotece głównej dostępne są następujące przestrzenie zlokalizowane na drugiej kondygnacji;
wypożyczalnia dla dzieci – oferująca literaturę dziecięcą oraz zbiory multimedialne w formatach alternatywnych dla osób niepełnosprawnych (np. zbiory elektroniczne - CD i MP3), audiobooki, które zapewniają dostęp do literatury osobom ze szczególnymi potrzebami; czytelnia dla dzieci (pełniąca rolę sali konferencyjnej);
mediateka – pracownia komputerowa dostępna dla wszystkich użytkowników zapewniająca dostęp do darmowego Internetu. W mediatece zgromadzone są zbiory multimedialne w formatach alternatywnych dla niepełnosprawnych (np. zbiory elektroniczne - CD i MP3), audiobooki, które zapewniają dostęp do literatury osobom ze szczególnymi potrzebami. W mediatece znajduje się stanowisko komputerowe dla osób z dysfunkcją wzroku, które posiada czytnik ekranu - specjalistyczny program, który dzięki wbudowanej obsłudze syntezy mowy oraz brajla, pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym korzystać z komputera pracującego w oparciu o systemy operacyjne Windows. Czytnik umożliwia: wsparcie dla popularnych aplikacji, w tym przeglądarek internetowych, poczty elektronicznej, czatów internetowych czy programów biurowych, w tym Word i Excel, raportowanie formatowania tekstu (nazwy czcionek, rozmiar, kolor i inne), informowanie o błędach ortograficznych, automatyczne odczytywanie tekstu pod kursorem myszy i opcjonalna dźwiękowa sygnalizacja położenia kursora myszy, wbudowany syntezator mowy dla języka polskiego i ponad 43 innych języków. Przy stanowisku znajduje się również powiększona klawiatura z przeznaczeniem dla osób niewidomych i słabowidzących oraz lupa optyczna dla słabowidzących.
Na tym samym piętrze znajduje się:
sala edukacyjna, wykorzystywana do zajęć edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, dział bibliograficzno-informacyjny oraz pokój pracy indywidualnej z dostępem do Internetu.
Na trzeciej kondygnacji znajduje się wypożyczalnia dla dorosłych.
W wypożyczalni dla dorosłych oferujemy książki z dużą czcionką oraz zbiory multimedialne w formatach alternatywnych dla niepełnosprawnych (np. zbiory elektroniczne – CD, MP3, książki w formacie DAISY), audiobooki, które zapewniają dostęp do literatury osobom ze szczególnymi potrzebami. Ponadto osoby z niepełnosprawnością mogą korzystać z usług: IBUK Libra oraz Legimi. Obie te platformy umożliwiają powiększenie czcionki.
W budynku biblioteki głównej zastosowano kontrastowe oznaczenia dróg ewakuacyjnych.
Istnieje możliwość wprowadzenia psa przewodnika/asystenta osoby niewidomej.
W bibliotece na drzwiach wejściowych oraz przy wejściach do agend i pomieszczeń (na każdej kondygnacji) oraz na dźwigu osobowym zamontowano tabliczki posiadające oznaczenia w alfabecie Braille’a.
Tablica informacyjna znajdująca się na półpiętrze również jest wyposażona w znaki w alfabecie Braille’a.
Na zewnątrz znajdują się dwie duże tablice z pełną nazwą biblioteki i jej logiem. Jedna z nich - nad wejściem głównym od strony południowej o wymiarach 5,5x1 m jest dodatkowo podświetlana, druga od strony wschodniej budynku ma wymiary 2,5x2,5 metra.