• Start
  • O bibliotece
  • Autorska koncepcja programowa-organizacyjna PiMBP w Olkuszu na lata 2024-2027

AUTORSKA KONCEPCJA PROGRAMOWO-ORGANIZACYJNA POWIATOWEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OLKUSZU NA LATA 2024-2027 z dnia 4 listopada 2024 r. opracowana przez P. mgr Beatę Dziąbek

Jestem rodowitą olkuszanką, absolwentką Filologii Polskiej oraz studiów podyplomowych Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.  Od 2007 r. pracuję w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu. 11 lat kierowałam Działem Udostępniania Zbiorów, od 3 lat na stanowisku starszy kustosz. Od 4 lutego 2021 r. decyzją Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz pełniłam obowiązki p.o. Dyrektora PiMBP w Olkuszu, a od 1 listopada 2021 r. – Dyrektora PiMBP w Olkuszu.

 

Od prawie dwudziestu lat jestem zawodowo związana z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Olkuszu.

 

Inicjuję liczne działania środowiskowe sprzyjające upowszechnianiu i udostępnianiu szeroko pojętej kultury oraz angażuję się w promowanie czytelnictwa w Powiecie Olkuskim, gdyż uważam, że jest to wyraz odpowiedzialności społecznej i udział w tworzeniu lepszego, zdrowego społeczeństwa obywatelskiego. Podejmowałam i nadal podejmuję działania, które mają na celu wzbogacanie życie kulturalnego mieszkańców Olkusza i Powiatu Olkuskiego, m.in. :

  • organizuję konkursy czytelnicze, literackie, fotograficzne i plastyczne,
  • prowadzę zajęcia dydaktyczne dla różnych grup wiekowych i społecznych,
  • kształcę dorosłych, biorąc udział w konferencjach organizowanych przez np. Centrum Helen Doron w Olkuszu,
  • rozwijam w dzieciach potrzebę kontaktu z literaturą. Zainicjowałam w 2013 r. „Bajkowe soboty dla rodziny” – kreatywne warsztaty inspirowane literaturą dziecięcą, które dodatkowo integrują dzieci i dorosłych,
  • założyłam i jestem moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, działającego przy olkuskiej Bibliotece od 2012 r. Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki i adresowany jest do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Ma na celu zachęcanie ludzi do aktywnego udziału w życiu literackim w ramach cyklicznych spotkań DKK,
  • zrealizowałam autorski projekt „Babcia Renia czyta dzieciom”, którego efektem końcowym było wydanie książki z ilustracjami uczniów olkuskich szkół i przedszkoli.

 

Moją pasją jest aktywizacja społeczności lokalnej, a także inicjowanie współpracy z instytucjami kultury, szkołami, przedszkolami i stowarzyszeniami oraz tworzenie partnerstw. Podejmowane działania mają na celu wzbogacenie życie kulturalnego mieszkańców Olkusza i Powiatu Olkuskiego.

 

Od 2007 r. prowadzę w olkuskiej Bibliotece kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, promując czytanie dzieciom i przez dzieci. Zainicjowałam takie wydarzenia takie jak: Noc w Bibliotece, spotkania czytelnicze organizowane w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Zainicjowałam również zajęcia prowadzone w ramach projektów „Lato w Bibliotece” oraz „Ferie w Bibliotece”.

 

Za upowszechnianie czytelnictwa otrzymałam liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. z Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”:

  • 2009 r. – Wyróżnienie za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2007/2008
  • 2010 r. - Wyróżnienie za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2008/2009
  • 2011 r. – Medal za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2009/2010
  • 2012 r. - Wyróżnienie za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2010/2011
  • 2013 r. – Nagroda  za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2011/2012
  • 2014 r. - Wyróżnienie za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2012/2013
  • 2015 r. - Wyróżnienie za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2013/2014
  • 2016 r. - Wyróżnienie za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2014/2015
    W 2019 r. dodatkowo otrzymałam:
  • Z inicjatywy Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, w czasie uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru - Dyplom Uznania za pracę z dziećmi i młodzieżą.
  • Statuetkę i Tytuł Przyjaciela Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu.

Pragnę zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby moja wiedza i doświadczenie zdobyte w czasie 18. lat pracy z Bibliotece przyczyniły się do podniesienia roli i prestiżu olkuskiej Książnicy w lokalnym środowisku oraz sprawiły, że będzie ona godnie reprezentowała Miasto.

Misją Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkusz (i jej filii) jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych społeczeństwa, a także upowszechnianie wiedzy i kultury wśród odbiorców. Olkuska Książnica ma być nowoczesna, kreatywna, innowacyjna, a bibliotekarze mają być otwarci, chętni do działania i współpracy. Mają odpowiadać na potrzeby środowiska i wyzwania cywilizacyjne.


Biblioteka ma oddziaływać na różne aspekty życia i aktywizować olkuską społeczność. Biblioteka ma być miejscem zaufania społecznego dzięki zaangażowaniu, kompetencjom i podejściu całego wszystkich osób pracujących w Bibliotece.


Misją olkuskiej Biblioteki ma być dążenie do najwyższego, profesjonalnego poziomu świadczonych  usług  zarówno  w  obszarze  działalności  kulturalnej,  jak 
i  edukacyjnej,  ale  przede wszystkim w tej podstawowej – czyli udostępnianiu zbiorów i zapewnienie łatwego dostępu do różnorodnych źródeł informacji, zarówno w formie drukowanej, jak i cyfrowej.


Stan ten można osiągnąć poprzez: 

  • Promowanie szeroko pojętej kultury z naciskiem na tradycje narodowe, regionalne i lokalne.
  • Zapewnienie bezpłatnego dostępu do wszelkiego rodzaju informacji poprzez udostępnianie książek, jak również zapewnienie dostępu do Internetu.
  • Tworzenie przyjaznej atmosfery i spełnianie oczekiwań czytelników.
  • Stworzenie dogodnych warunków dla najmłodszych dzieci do korzystania z biblioteki oraz umacnianie w nich nawyków czytelniczych.
  • Umożliwienie osobom niepełnosprawnym pełnego dostępu do świadczonych usług oraz otoczenie ich szczególną troską.
  • Dbanie o zachowanie tożsamości kulturowej, przynależności do społeczności lokalnej oraz patriotyzmu lokalnego.
  • Podnoszenie w społeczności  lokalnej  poziomu  wiedzy  i  umiejętności  korzystania  z nowoczesnych technologii, zwłaszcza w dziedzinie informatyzacji. 
  • Podnoszenie poziomu wiedzy na temat tradycji kultywowanych na terenie Miasta i Gminy Olkusz.
  • Prowadzenie działalności wydawniczej.
  • Gromadzenie oraz inwentaryzacja wszystkich wydawnictw regionalnych i lokalnych.
  • Dbanie o rozwój  pracowników  Biblioteki  oraz  stworzenie  możliwie  najdogodniejszych warunków pracy dla nich. 

Olkuska Biblioteka jest aktywną w życiu społecznym instytucją, przeznaczoną dla wszystkich  mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego.  Książnica jest obecna w środowisku lokalnym, chętnie dąży do budowania  i rozwijania sieci współpracy i partnerstwa z ludźmi oraz instytucjami działającymi na Ziemi Olkuskiej. Zadaniem Biblioteki jest systematycznie rozbudowywać i unowocześniać swoją ofertę, nie tylko biblioteczną.


Pragnę, aby olkuska Książnica postrzegana była jako dynamiczna instytucja lokalna tworząca warunki do pielęgnowania wolności intelektualnej i wspierania uczenia się przez całe życie, oferująca otwarty dostęp do zróżnicowanych zasobów, wykorzystująca nowe technologie, a także promująca szacunek dla różnorodności kulturowej i otwarta na wyzwania przyszłości.


Olkuska Biblioteka wraz z Filiami powinna stać się nowoczesną i wciąż rozwijającą się instytucją - kreatywną, otwartą na potrzeby olkuskiego środowiska i na współpracę z różnymi instytucjami.


Chcę, aby PiMBP w Olkuszu była również miejscem spotkań wielu środowisk, spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań, dostarczania wiedzy, a także, aby stała się miejscem poszanowania tradycji i dbania o szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe Ziemi Olkuskiej. Jednym z moich nadrzędnych celów będzie dążenie do stworzenia Biblioteki, która sprzyjać będzie integracji i budowaniu relacji międzyludzkich poprzez m.in. organizację wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, dyskusji i projektów społecznościowych, które będą angażowały mieszkańców.


Dołożę wszelkich starań, aby Biblioteka była miejscem przestronnym, przyciągającym nie tylko estetycznym wyglądem, ale i nowoczesnym wyposażeniem, dobrze zaopatrzonym w różne źródła informacji, począwszy od tradycyjnej książki po zbiory multimedialne i zasoby cyfrowe.


Chcę, by olkuska Książnica była instytucją przyjazną, otwartą na wszystkich, chętnie odwiedzaną, cieszącą się opinią, że można w niej miło i pożytecznie spędzić czas, znaleźć coś dla siebie, spotkać się z przyjaciółmi, znajomymi, nawiązać nowe kontakty
i znajomości.


Ma to być miejsce aktywizacji, otwarte na potrzeby społeczności lokalnej, pielęgnujące kulturowe dziedzictwo regionu, oferujące usługi oparte na nowoczesnych technologiach, wykorzystywanych do poszerzenia dostępu do wiedzy i informacji.


Powyższe założenia osiągnąć można jedynie z zaangażowanym zespołem pracowników, który w atmosferze  życzliwości i swobodnej wymiany myśli, wspólnie podejmuje wyzwania, realizuje pomysły i  rozwiązuje problemy. Uważam, że tylko
w otwartej i przyjaznej atmosferze bibliotekarze nie ograniczają swojej pracy do niezbędnego minimum, lecz kierują się zasadą konieczności dokładnego poznania potrzeb i oczekiwań swoich użytkowników i ich indywidualnego traktowania.

Biblioteka będzie kierować się następującymi wartościami:

 

1. Szacunek dla wszystkich mieszkańców – korzystających i niekorzystających z usług biblioteki - jest fundamentem dla budowania społeczności lokalnych

 

Każda społeczność składa się z różnych grup ludzi o odmiennych potrzebach, zainteresowaniach i preferencjach. Szanując wszystkich mieszkańców, Biblioteka (Centrala i jej Filie) dostrzega te różnice i dostosowuje swoje usługi, aby były dostępne dla każdego, niezależnie od ich sytuacji. Biblioteka jest miejscem spotkań i wymiany myśli. Działając na rzecz wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego, olkuska Książnica pomaga budować więzi społeczne, co przyczynia się do większej integracji lokalnej społeczności. Dzięki temu wszyscy czują się częścią większej całości. Nawet ci, którzy nie korzystają z usług biblioteki, mogą potrzebować informacji i edukacji na różne tematy. Olkuska Biblioteka ma potencjał, aby działać jako centrum wiedzy i wsparcia dla całej społeczności, oferując programy i wydarzenia, które mogą przyciągnąć również osoby, które dotąd nie miały z nimi styczności. Biblioteka ma stawać się ulubionym miejscem spotkań, do którego użytkownicy chętnie będą wracać. Podejmowane będą też starania, aby stworzyć ofertę dla osób niekorzystających aktualnie z biblioteki. Chcę, aby olkuska Książnica była tym miejscem na mapie kulturalnej Olkusza, w którym każdy czuje się szanowany i akceptowany, co przyczyni się do budowy bezpiecznej przestrzeni i w którym każdy mieszkaniec może czuć się komfortowo i swobodnie.

 

2. Biblioteka – miejsce otwarte dla wszystkich

 

Biblioteka to miejsce otwarte dla wszystkich jest fundamentem demokratycznego społeczeństwa, promującym wiedzę, równość i integrację społeczną.
Olkuska Biblioteka jako  instytucja  publiczna, która  ma być  dostępna  dla  wszystkich  mieszkańców  Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego, niezależnie  od  ich  statusu społecznego,  zamożności,  sprawności  ruchowej  i  intelektualnej,  wykształcenia,  narodowości  itp. ma również posiadać dla nich odpowiednią ofertę. Każdy mieszkaniec ma prawo korzystania z wszystkich zasobów i usług biblioteki.

 

3. Zapewnienie swobodnego, bezpłatnego dostępu do informacji i wiedzy oraz wydarzeń kulturalnych

 

Dołożę wszelkich starań, aby informacje i wiedza oraz wydarzenia kulturalne dostępne w Bibliotece były rzetelne, neutralne, aktualne oraz różnorodne pod względem formy i treści, również z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych technologii.
A osobom, które będą miały różnego rodzaju trudności w korzystaniu z nowoczesnych  technologii komunikacyjnych i informacyjnych, (np. z powodu braku kompetencji cyfrowych, kulturowych, niepełnosprawności itp.) zapewnię odpowiednie wsparcie oraz zapewnię różnorodne formy edukacji. 

 

4. Wspieranie samorozwoju mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz poprzez kulturę i edukację

 

Biblioteka podejmować będzie we współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami oraz stowarzyszeniami działania wspierające samorozwój mieszkańców (np. umowy partnerskie z placówkami oświatowymi, Centrum Helen Doron w Olkuszu i umowy o współpracy, np. z Bankiem PEKAO SA O/ Olkusz, współpraca z Olkuską Radą Seniora). Działania te związane będą m.in. z upowszechnianiem kultury (zwłaszcza czytelniczej), aktywnym uczestnictwem w kulturze i rozrywką. Biblioteka ułatwi mieszkańcom realizację idei „uczenia się przez całe życie” oferując dostęp do edukacji, w tym kształcenia na odległość, przeciwdziałając nierównościom w dostępie do edukacji.

 

5. Integracja społeczności lokalnej

 

Olkuska Biblioteka podejmować będzie szereg działań na rzecz wzrostu zaufania i współpracy pomiędzy mieszkańcami Olkusza oraz różnymi grupami, organizacjami i instytucjami w społeczności lokalnej. Taką postawę Biblioteka prezentuje nadal współpracując z organizacjami, instytucjami lokalnymi, szkołami i przedszkolami w ramach partnerstw. Dołożę też wszelkich starań, aby olkuska Książnica przeciwdziała wykluczeniu społecznemu i przyczyniła się do budowania tożsamości wspólnoty lokalnej. Chcę, aby olkuska Biblioteka była przestrzenią, w której ludzie mogą się spotykać, dyskutować i wymieniać poglądy. Organizując różnorodne wydarzenia, takie jak kluby książki, prelekcje czy spotkania autorskie, wspierać będziemy życie społeczne i integrację lokalnych społeczności.

 

6. Aktywizacja mieszkańców

 

Dołożę wszelkich starań, aby olkuska Książnica przyczyniła się do zwiększenia zaangażowania społeczności lokalnej oraz promocji kultury i edukacji. Olkuska Biblioteka będzie pomagała mieszkańcom w samoorganizacji i włączaniu się we wspólne rozwiązywanie lokalnych problemów poprzez np. działalność społeczną osób (wolontariat), grup i organizacji. Dzięki zaś różnorodności działań Biblioteka stanie się ważnym centrum życia społecznego w lokalnej społeczności, a mieszkańcy będą bardziej zaangażowani w życie kulturalne i edukacyjne.

 

6. Współpraca

 

Bardzo wysoko cenię w Bibliotece współpracę, zarówno z pracownikami, którzy powinni tworzyć prawdziwy zespół, jak i z również z lokalnymi instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami, placówkami oświatowymi, a także z użytkownikami.

 

7. Stały rozwój biblioteki jako instytucji

 

Ważnym zadaniem olkuskiej Biblioteki powinno być stale doskonalenie swoich działań. Aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników względem biblioteki oraz jej oferty, będę zwracała się do mieszkańców z prośbą o informację zwrotną na temat świadczonych przez olkuską Książnicę usług, a pozyskane informacje wykorzystam do podnoszenia ich jakości. Dzięki przeprowadzonym aktywnościom badawczym będę mogła dostosować ofertę Biblioteki do potrzeb i oczekiwań użytkowników, co bez wątpienia wpłynie na zwiększenie zadowolenia i zaangażowania użytkowników – mieszkańców Olkusza.

Zadbam również o rozwój swoich pracowników, umożliwiając im uczenie się od siebie nawzajem i korzystanie z różnych form doskonalenia zawodowego. Będę też komunikowała się i wymieniała wiedzą z innymi bibliotekami np. poprzez narzędzia społecznościowe.

 

8. Otwartość na innowacyjne sposoby działania

 

Otwartość na innowacyjne sposoby działania biblioteki to kluczowy element, który pozwala na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb społeczności oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologii i metod. Stałe doskonalenie swoich działań przez Bibliotekę wymaga otwartości na nowe idee i metody pracy. Źródłem tych innowacji może być udział w różnych formach doskonalenia zawodowego czy w sieciach wymiany wiedzy, do których należą inne biblioteki (uczenie się od innych bibliotekarzy), instytucje, organizacje czy grupy osób zainteresowanych jakimś tematem.

Szczególne znaczenie ma otwartość biblioteki ma wykorzystanie nowoczesnych technologii, które mają kluczowe znaczenie dla podstawowych usług Biblioteki – udostępniania informacji i wiedzy. Ponadto technologie umożliwiają Bibliotece lepszą komunikację z mieszkańcami (strona internetowa, media społecznościowe, itp.), a także sprawniejsze zarządzanie placówką np. bieżący kontakt z filiami.

Z kolei wprowadzenie nowoczesnych technologii, takich jak rzeczywistość wirtualna (VR), sztuczna inteligencja (AI) czy inicjatywy takie jak: hackathony czy konkursy kreatywne będą inspirować do tworzenia nowych rozwiązań w zakresie dostępu do wiedzy i informacji i bez wątpienia wzbogacą ofertę biblioteki i uatrakcyjnią sposób, w jaki użytkownicy korzystać będą z jej zasobów.   

Otwartość na innowacyjne sposoby działania sprawi, że biblioteka stanie się nie tylko miejscem przechowywania książek, ale prawdziwym centrum kultury i edukacji, które aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności.

  1. Badanie potrzeb mieszkańców/użytkowników - jest niezbędne, aby Biblioteka mogła skutecznie funkcjonować, odpowiednio reagować na zmieniające się oczekiwania i pozostać istotnym miejscem w życiu lokalnej społeczności. Jest to kluczowy element mający na celu dostosowania świadczonych usług do potrzeb użytkowników. Dostosowanie zasobów, usług i programów Biblioteki do oczekiwań i preferencji lokalnej społeczności, umożliwi lepsze dopasowanie oferty i pomoże przyciągnąć większą liczbę użytkowników, co bez wątpienia przełoży się na większe zainteresowanie oraz aktywność w Bibliotece.

  1. Partnerstwa lokalne – dzięki współpracy wzmacnia się potencjał wszystkich partnerów i podnoszona jest jakość usług świadczonych mieszkańcom Srebrnego Grodu. Partnerstwa to także forma budowania kapitału społecznego wspólnoty lokalnej. Dlatego też zadbam o lokalne partnerstwa, gdyż sprzyjają one budowaniu silniejszych i bardziej zintegrowanych społeczności. Dołożę wszelkich starań, aby współpraca między różnymi podmiotami prowadziła do wymiany pomysłów i doświadczeń, co bez wątpienia sprzyja innowacyjności i rozwijaniu nowych inicjatyw.

  1. Komunikacja z mieszkańcami i promocja usług - to fundamentalne elementy, które wspierają rozwój, aktywność i integrację społeczności lokalnej. Co ważne, odpowiednie strategie oraz narzędzia bez wątpienia skutecznie zwiększają zainteresowanie biblioteką i jej ofertą. Biblioteka będzie stale informować mieszkańców i partnerów o swoich planach i działaniach, zachęcając ich również do wyrażania swoich opinii. Komunikacja odbywać się będzie zarówno w formie bezpośrednich spotkań (np. spotkania z użytkownikami, pytanie o opinie osoby odwiedzające bibliotekę itp.), jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej (maile wysyłane do szkół i przedszkoli, newsletter wysyłany do czytelników) i mediów społecznościowych. Standardowym narzędziem komunikacji jest funkcjonalna i stale aktualizowana strona internetowa biblioteki. Dodatkowo Biblioteka jest dobrze oznakowana zarówno w przestrzeni publicznej (wiadomo, jak do niej trafić, w jakich godzinach jest otwarta), jak i wewnątrz (wyraźnie i estetycznie oznakowane działy, dobrze widoczne informacje o nowościach itp.). Biblioteka promując swoje usługi stara się stale pozyskiwać nowych użytkowników.

  1. Współpraca w zespole bibliotecznymjest nie tylko korzystna, ale wręcz niezbędna dla osiągnięcia wysokiej jakości usług bibliotecznych, ciągłego rozwoju pracowników oraz satysfakcji użytkowników. Dlatego dołożę wszelkich starań, aby wszyscy pracownicy (zarówno Biblioteki centralnej, jak i filii) potrafili otwarcie komunikować się ze sobą, wspólnie planować i realizować działania uwzględniając przyjęte wartości, uczyć się od siebie, a także wspierać i motywować się do podejmowania nowych wyzwań. Będę dbała o dobrą współpracę w zespole, gdyż sprzyja to stworzeniu pozytywnej atmosfery, w której pracownicy czują się szanowani i doceniani. Taka atmosfera zwiększa morale, motywację i zadowolenie z pracy.

  1. Rozwój zawodowy pracowników - traktuję jako inwestycję w przyszłość instytucji. Pracownicy, którzy czują się kompetentni i pewni w swoich umiejętnościach, są w stanie lepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników oraz skuteczniej radzić sobie w obliczu wyzwań, które stawia przed nimi dynamicznie zmieniający się świat. Największym wyzwaniem bez wątpienia jest szybki rozwój nowoczesnych technologii stanowiących jedno z podstawowych narzędzi pracy bibliotekarzy, który wymaga stałego doskonalenia kompetencji wszystkich pracowników Biblioteki. Takie podejście przyczyni się do wzrostu motywacji pracowników, a w efekcie wzmocnienia potencjału olkuskiej Książnicy.

  1. Stałe doskonalenie jakości działaniapracownicy Biblioteki będą mieli za zadanie stale doskonalić swoje działania oraz usługi świadczone przez Bibliotekę. Mam świadomość, że wysoka jakość usług staje się kluczowym czynnikiem, który przyciąga użytkowników oraz sprzyja rozwojowi samej instytucji, ale także przyczynia się do ogólnego wzrostu jakości życia w społeczności, w której biblioteka funkcjonuje.

  1. Udział w sieciach wymiany wiedzy - dla rozwoju Biblioteki ważny jest kontakt z doświadczeniami innych placówek, ale także innowacjami czy wiedzą, która powstaje podczas interakcji osób i instytucji nie tylko ze środowiska bibliotecznego. Funkcje takich sieci pełnić mogą zarówno spotkania, warsztaty, konferencje, jak i kontakty za pośrednictwem Internetu, zwłaszcza mediów społecznościowych (portale, fora, blogi).

  1. Wygląd biblioteki – W bibliotece, jako miejscu użyteczności publicznej, estetyka i funkcjonalność mają kluczowe znaczenie. Estetyczna przestrzeń bez wątpienia zachęca do spędzania tam czasu, co sprzyja korzystaniu z zasobów bibliotecznych. Będę dbała nie tylko o inkluzywny wygląd i układ biblioteki, uwzględniający szczególnie potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami, ale również o funkcjonalność, estetykę pomieszczeń i komfort w korzystaniu z usług oferowanych przez olkuską Książnicę, Zadbam również o interaktywność Biblioteki. Angażując bowiem użytkowników poprzez różnorodne wydarzenia, warsztaty, czy strefy dla dzieci, olkuska Książnica stanie się przestrzenią społeczną, która wykraczać będzie poza tradycyjne pojęcie biblioteki.

  1. Zagospodarowanie przestrzeni przed Biblioteką – w okresie letnim pragnę realizować projekty: Letnia Biblioteka (z szeroką ofertą edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych), Czytanie na polanie oraz gry plenerowe dla uczestników Lata w Bibliotece
  1. Bezpłatne udostępnianie użytkownikom komputerów i Internetu oraz zapewnienie możliwości odpłatnego korzystania z ksero i drukowania - promocja usługi w społeczności lokalnej.
  2. Zapewnienie możliwości korzystania z własnego laptopa w Pokoju Pracy Indywidualnej.
  3. Udostępnianie zbiorów związanych z informacją i wiedzą - zapewnienie otwartego dostępu do zbiorów w Bibliotece, udostępnienie encyklopedii, słowników itp. online oraz zapewnienie bezpłatnego i fachowego instruktażu w posługiwaniu się zbiorami zarówno dla indywidualnych użytkowników, jak
    i grup zorganizowanych.
  4. Wsparcie w wyszukiwaniu informacji i pomoc w jej opracowywaniu – wprowadzenie indywidualnych konsultacji zwłaszcza dla seniorów. Wsparcie dotyczy także poszukiwania i wykorzystywania przez użytkowników informacji na temat pracy, edukacji, zdrowia, e-bankowości, turystyki,
    e-administracji i innych usług publicznych dostępnych online. Wsparcie poprzedzone jest rozpoznaniem potrzeb użytkowników oraz ich kompetencji
    w zakresie posługiwania się narzędziami takimi jak katalogi, bazy danych, książki, komputery, oprogramowanie, wyszukiwarki internetowe itp.
  5. Bezpłatne edukowanie osób, które na wykluczenie cyfrowe są najbardziej narażone - prowadzenie bezpłatnych kursów ABC INTERNETOWEGO SENIORA oraz zapewnienie bezpłatnych konsultacji i szkoleń z ekspertami.
  6. Pokazywanie i promowanie internetowych źródeł dostępu do treści kultury (np. wolnelektury.pl, Google Art. Project).
  7. Udostępnianie i edukowanie w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii do uczestnictwa w kulturze np. darmowych programów do obróbki zdjęć, montażu filmów, zamieszczania dzieł w Internecie.
  8. Opracowywanie lub pomoc w opracowywaniu bibliografii, np. do prac licencjackich i magisterskich w oparciu o zbiory olkuskiej Biblioteki
  9. Fachowa pomoc uczniom w przygotowaniu prezentacji związanych z realizowanymi w szkole projektami edukacyjnymi.
  1. Bezpłatne udostępnianie zbiorów książkowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym również zasobów cyfrowych: do czytelni internetowej IBUK.PL oraz Legimi.
  2. Zapewnienie dostępu do stale wzbogacanej oferty audiobooków oraz linków do stron internetowych z darmowymi adiobookami.
  3. Promocja książek i audiobooków na miejscu w bibliotece, na stronie internetowej biblioteki, w placówkach oświatowych, w mediach lokalnych, na stronie internetowej Biblioteki, za pośrednictwem bibliotecznych social mediów.
  4. Zapewnienie fachowego instruktażu w zakresie korzystania z audiobooków, czytelni internetowej IBUK.PL oraz Legimi.
  5. Włączanie użytkowników w podejmowanie decyzji dotyczących zakupów nowości. – KSIĄŻKA NA ŻYCZENIE
  6. Stałe wzbogacanie kolekcji obcojęzycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
  1. Prowadzenie dyskusyjnego klubu książki dla dorosłych oraz dla młodzieży, a także zachęcanie klubowiczów do organizowania różnych wydarzeń popularyzujących czytelnictwo w społeczności lokalnej.
  2. Organizowanie spotkań z autorami oraz ilustratorami.
  3. Organizowanie wydarzeń promujących czytelnictwo organizowanych w ramach akcji ogólnopolskich „Ogólnopolski Tydzień Bibliotek”, „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”, „Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia”, „Noc Bibliotek”, „Narodowe Czytanie” zarówno w Bibliotece, w przestrzeni przed Biblioteką, jak i w przestrzeni miejskiej, np. na olkuskim Rynku.
  4. Organizowanie licznych konkursów dla różnych grup wiekowych i społecznych mających na celu promocję książki i Biblioteki np. konkurs na plakat, bajkę, ilustrację, fotografię itp.
  5. Organizowanie warsztatów dla różnych grup wiekowych z różnych form ekspresji artystycznej, np. komiksu i literatury.
  6. Organizowanie konkursów dotyczących tworzenia kultury.
  7. Organizowanie wydarzeń będących integracją sztuk.
  1. Stałe uzupełnianie i wzbogacenie oferty edukacyjnej przeznaczonej dla różnych grup wiekowych i społecznych, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami i o szczególnych potrzebach edukacyjnych oraz szczególnie zagrożonych wykluczeniem cyfrowym i kulturalno-edukacyjnym.
  2. Zajęcia prowadzone będą stacjonarnie: w Czytelni Młodzieżowej, Sali edukacyjnej oraz w Mediatece.
  3. Zapewnienie stałej edukacji cyfrowej (dla indywidualnych użytkowników, jak i dla grup zorganizowanych) w tym:
    • dla osób niekorzystających dotąd z Internetu (wykluczonych cyfrowo),
    • dla już korzystających (np. młodzieży) na temat świadomego
      i bezpiecznego korzystania z Internetu i zagrożeń wynikających z nowych technologii
    • dla chcących się doskonalić – rozwój konkretnych kompetencji
      i umiejętności
  1. Poszerzenie oferty edukacyjnej o spotkania tematyczne, np. z zakresu astronomii, historii, ekologii, przedsiębiorczości czy matematyki z pasjonującymi mieszkańcami Ziemi Olkuskiej.
  1. Udostępnianie zasobów dotyczących historii i współczesności Malej Ojczyzny.
  2. Digitalizacja i udostępnianie zasobów historycznych, np. archiwów tradycji lokalnej.
  3. Promocja zasobów na stronie internetowej Biblioteki, na bibliotecznym fanpag’u informacja wysyłana do placówek oświatowych i innych lokalnych organizacji o aktualnej ofercie Biblioteki, wystawach oraz konkursach.
  4. Popularyzacja historii i tradycji lokalnej poprzez wydawanie półrocznika ILCUSIANA.
  5. Oferowanie biblioteki jako miejsca spotkań.
  6. Promocja i organizacja wolontariatu dla różnych grup wiekowych:
    • Rekrutacja wolontariuszy oraz rozpoznawanie ich potrzeb i możliwości oraz angażowanie w różne działania biblioteki w taki sposób, by sprzyjało to ich rozwojowi.
    • Promowanie wolontariatu jako formy aktywizacji mieszkańców, możliwości spędzania czasu w sposób pożyteczny dla społeczności i dla nich samych, a także jako formy zdobywania doświadczeń ważnych
      z punktu widzenia ich obecnej lub przyszłej pracy zawodowej i edukacji.
  1. Integracja społeczna grup nie w pełni uczestniczących w życiu wspólnoty lokalnej poprzez różne aktywności (bezpłatne spotkania, warsztaty, wycieczki) podejmowane z myślą o integracji społecznej, skierowanych zwłaszcza do osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych, o niskich dochodach itp.
  2. Dostosowanie Biblioteki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, np. dostosowanie zbiorów do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.
  3. Aktywna współpraca z podopiecznymi z olkuskiego Domu Dziecka. Zachęcanie dzieci i młodzież do czytania książek i aktywnego uczestnictwa w zajęciach i warsztatach edukacyjnych.

Biblioteka otrzymuje z budżetu Gminy Olkusz środki finansowe w formie dotacji podmiotowej i celowej. W części dotyczącej realizacji zadań biblioteki powiatowej, Biblioteka jest finansowana z budżetu Powiatu Olkuskiego za pośrednictwem Gminy Olkusz.


Dodatkowe fundusze na realizację działalności statutowej olkuska Biblioteka pozyskuje w drodze projektów konkursowych i „grantów” ze źródeł zewnętrznych, np. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Książki. Dodatkowo korzysta ze środków przekazanych przez sponsorów (finansowanie nagród dla laureatów konkursów, zajęć i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych).


Dochody własne olkuskiej Biblioteki:

  • Opłaty za przetrzymane materiały biblioteczne,
  • Opłaty za usługi reprograficzne (drukowanie i kserowanie),
  • Opłaty za wynajem pomieszczeń, np. garażu, Sali Edukacyjnej,
  • Darowizny od osób fizycznych (książki wzbogacające księgozbiór Biblioteki) lub np. od fundacji i firm – na bieżącą działalność Biblioteki.


Oprócz dofinansowania bezpośredniego olkuska Biblioteka korzysta również z pośrednich form finansowania. Otóż swego rodzaju wartością naddaną są pozyskane przez olkuską Bibliotekę warsztaty, zajęcia i szkolenia organizowane bezpłatnie dla czytelników i użytkowników olkuskiej Biblioteki, a prowadzone przez organizacje, fundacje, stowarzyszenia i instytucje współpracujące z Biblioteką, na które wymienione podmioty otrzymały dofinansowanie np. ze środków unijnych.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu to nowoczesny ośrodek informacji, nauki i kultury, służący integracji społecznej, łączący tradycję z nowoczesnością, ochraniający i udostępniający tradycyjny księgozbiór, a jednocześnie otwarty na nowe formy przekazu wiedzy i informacji. To instytucja animująca życie kulturalne w mieście i integrująca lokalne społeczności. Bez wątpienia olkuska Biblioteka jest ważnym miejscem na mapie edukacyjno-kulturalnej Srebrnego Miasta.


W ostatnich latach oferta Biblioteki (przeznaczona dla różnych grup wiekowych i społecznych) wzbogacona została nie tylko o nowe książki i zasoby cyfrowe, ale również o wiele działań związanych z promocją czytelnictwa oraz o innowacyjne zajęcia związane z nowoczesnymi technologiami (Ozoboty, Photony, Gogle VR).


Biblioteka organizuje liczne akcje i konkursy czytelnicze, autorskie wydarzenia, zajęcia edukacyjne, kreatywne warsztaty i spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, a zwłaszcza dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i cyfrowym.


Dołożę wszelkich starań, aby wciąż uatrakcyjniać ofertę świadczonych przez Bibliotekę  usług i dążyć za wciąż rozwijającymi się technologiami oraz potrzebami Olkuszan.


Pragnę, aby olkuska Książnica nie była jedynie miejscem, w którym można tylko wypożyczyć książki, ale aby stała się tak zwanym „trzecim miejscem”  - przestrzenią, która zaraz po domu, szkole czy pracy, służyć będzie nieformalnym spotkaniom, integracji, nauce czy wymianie kulturowej. Chcę, by olkuska Książnica była lokalnym centrum życia olkuskiej społeczności, które oferuje nie tylko dostęp do książek i multimediów, ale też interdyscyplinarne wydarzenia i warsztaty łączące nowe technologie i edukację, ale też szereg wydarzeń kulturalnych na pograniczu poezji, literatury, muzyki i teatru.


Zadbam o to, by oferta kulturalna Biblioteki była różnorodna i bogata w wydarzenia, począwszy od spotkań autorskich, które pozwalają czytelnikowi porozmawiać z ulubionym pisarzem, poprzez dyskusyjne kluby książki, skończywszy na warsztatach z różnych dziedzin wiedzy. Książka będzie tu jedynie punktem wyjścia, ale zadbam też oto, aby promowanie czytelnictwa odbywało się w nowoczesnym wymiarze - poza biblioteką, aby zwrócić uwagę na istnienie książki jako elementu szeroko pojętej kultury.


Ale olkuska Książnica  to nie tylko książki. Biblioteka to przede wszystkim czytelnicy, spotkania, integracja, ale również wysoko wykwalifikowani, kompetentni i doświadczeni pracownicy, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami mają służyć mieszkańcom Srebrnego Grodu. 

O Bibliotece