Biblioteka będzie kierować się następującymi wartościami:
1. Szacunek dla wszystkich mieszkańców – korzystających i niekorzystających z usług biblioteki - jest fundamentem dla budowania społeczności lokalnych
Każda społeczność składa się z różnych grup ludzi o odmiennych potrzebach, zainteresowaniach i preferencjach. Szanując wszystkich mieszkańców, Biblioteka (Centrala i jej Filie) dostrzega te różnice i dostosowuje swoje usługi, aby były dostępne dla każdego, niezależnie od ich sytuacji. Biblioteka jest miejscem spotkań i wymiany myśli. Działając na rzecz wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego, olkuska Książnica pomaga budować więzi społeczne, co przyczynia się do większej integracji lokalnej społeczności. Dzięki temu wszyscy czują się częścią większej całości. Nawet ci, którzy nie korzystają z usług biblioteki, mogą potrzebować informacji i edukacji na różne tematy. Olkuska Biblioteka ma potencjał, aby działać jako centrum wiedzy i wsparcia dla całej społeczności, oferując programy i wydarzenia, które mogą przyciągnąć również osoby, które dotąd nie miały z nimi styczności. Biblioteka ma stawać się ulubionym miejscem spotkań, do którego użytkownicy chętnie będą wracać. Podejmowane będą też starania, aby stworzyć ofertę dla osób niekorzystających aktualnie z biblioteki. Chcę, aby olkuska Książnica była tym miejscem na mapie kulturalnej Olkusza, w którym każdy czuje się szanowany i akceptowany, co przyczyni się do budowy bezpiecznej przestrzeni i w którym każdy mieszkaniec może czuć się komfortowo i swobodnie.
2. Biblioteka – miejsce otwarte dla wszystkich
Biblioteka to miejsce otwarte dla wszystkich jest fundamentem demokratycznego społeczeństwa, promującym wiedzę, równość i integrację społeczną.
Olkuska Biblioteka jako instytucja publiczna, która ma być dostępna dla wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego, niezależnie od ich statusu społecznego, zamożności, sprawności ruchowej i intelektualnej, wykształcenia, narodowości itp. ma również posiadać dla nich odpowiednią ofertę. Każdy mieszkaniec ma prawo korzystania z wszystkich zasobów i usług biblioteki.
3. Zapewnienie swobodnego, bezpłatnego dostępu do informacji i wiedzy oraz wydarzeń kulturalnych
Dołożę wszelkich starań, aby informacje i wiedza oraz wydarzenia kulturalne dostępne w Bibliotece były rzetelne, neutralne, aktualne oraz różnorodne pod względem formy i treści, również z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych technologii.
A osobom, które będą miały różnego rodzaju trudności w korzystaniu z nowoczesnych technologii komunikacyjnych i informacyjnych, (np. z powodu braku kompetencji cyfrowych, kulturowych, niepełnosprawności itp.) zapewnię odpowiednie wsparcie oraz zapewnię różnorodne formy edukacji.
4. Wspieranie samorozwoju mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz poprzez kulturę i edukację
Biblioteka podejmować będzie we współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami oraz stowarzyszeniami działania wspierające samorozwój mieszkańców (np. umowy partnerskie z placówkami oświatowymi, Centrum Helen Doron w Olkuszu i umowy o współpracy, np. z Bankiem PEKAO SA O/ Olkusz, współpraca z Olkuską Radą Seniora). Działania te związane będą m.in. z upowszechnianiem kultury (zwłaszcza czytelniczej), aktywnym uczestnictwem w kulturze i rozrywką. Biblioteka ułatwi mieszkańcom realizację idei „uczenia się przez całe życie” oferując dostęp do edukacji, w tym kształcenia na odległość, przeciwdziałając nierównościom w dostępie do edukacji.
5. Integracja społeczności lokalnej
Olkuska Biblioteka podejmować będzie szereg działań na rzecz wzrostu zaufania i współpracy pomiędzy mieszkańcami Olkusza oraz różnymi grupami, organizacjami i instytucjami w społeczności lokalnej. Taką postawę Biblioteka prezentuje nadal współpracując z organizacjami, instytucjami lokalnymi, szkołami i przedszkolami w ramach partnerstw. Dołożę też wszelkich starań, aby olkuska Książnica przeciwdziała wykluczeniu społecznemu i przyczyniła się do budowania tożsamości wspólnoty lokalnej. Chcę, aby olkuska Biblioteka była przestrzenią, w której ludzie mogą się spotykać, dyskutować i wymieniać poglądy. Organizując różnorodne wydarzenia, takie jak kluby książki, prelekcje czy spotkania autorskie, wspierać będziemy życie społeczne i integrację lokalnych społeczności.
6. Aktywizacja mieszkańców
Dołożę wszelkich starań, aby olkuska Książnica przyczyniła się do zwiększenia zaangażowania społeczności lokalnej oraz promocji kultury i edukacji. Olkuska Biblioteka będzie pomagała mieszkańcom w samoorganizacji i włączaniu się we wspólne rozwiązywanie lokalnych problemów poprzez np. działalność społeczną osób (wolontariat), grup i organizacji. Dzięki zaś różnorodności działań Biblioteka stanie się ważnym centrum życia społecznego w lokalnej społeczności, a mieszkańcy będą bardziej zaangażowani w życie kulturalne i edukacyjne.
6. Współpraca
Bardzo wysoko cenię w Bibliotece współpracę, zarówno z pracownikami, którzy powinni tworzyć prawdziwy zespół, jak i z również z lokalnymi instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami, placówkami oświatowymi, a także z użytkownikami.
7. Stały rozwój biblioteki jako instytucji
Ważnym zadaniem olkuskiej Biblioteki powinno być stale doskonalenie swoich działań. Aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników względem biblioteki oraz jej oferty, będę zwracała się do mieszkańców z prośbą o informację zwrotną na temat świadczonych przez olkuską Książnicę usług, a pozyskane informacje wykorzystam do podnoszenia ich jakości. Dzięki przeprowadzonym aktywnościom badawczym będę mogła dostosować ofertę Biblioteki do potrzeb i oczekiwań użytkowników, co bez wątpienia wpłynie na zwiększenie zadowolenia i zaangażowania użytkowników – mieszkańców Olkusza.
Zadbam również o rozwój swoich pracowników, umożliwiając im uczenie się od siebie nawzajem i korzystanie z różnych form doskonalenia zawodowego. Będę też komunikowała się i wymieniała wiedzą z innymi bibliotekami np. poprzez narzędzia społecznościowe.
8. Otwartość na innowacyjne sposoby działania
Otwartość na innowacyjne sposoby działania biblioteki to kluczowy element, który pozwala na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb społeczności oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologii i metod. Stałe doskonalenie swoich działań przez Bibliotekę wymaga otwartości na nowe idee i metody pracy. Źródłem tych innowacji może być udział w różnych formach doskonalenia zawodowego czy w sieciach wymiany wiedzy, do których należą inne biblioteki (uczenie się od innych bibliotekarzy), instytucje, organizacje czy grupy osób zainteresowanych jakimś tematem.
Szczególne znaczenie ma otwartość biblioteki ma wykorzystanie nowoczesnych technologii, które mają kluczowe znaczenie dla podstawowych usług Biblioteki – udostępniania informacji i wiedzy. Ponadto technologie umożliwiają Bibliotece lepszą komunikację z mieszkańcami (strona internetowa, media społecznościowe, itp.), a także sprawniejsze zarządzanie placówką np. bieżący kontakt z filiami.
Z kolei wprowadzenie nowoczesnych technologii, takich jak rzeczywistość wirtualna (VR), sztuczna inteligencja (AI) czy inicjatywy takie jak: hackathony czy konkursy kreatywne będą inspirować do tworzenia nowych rozwiązań w zakresie dostępu do wiedzy i informacji i bez wątpienia wzbogacą ofertę biblioteki i uatrakcyjnią sposób, w jaki użytkownicy korzystać będą z jej zasobów.
Otwartość na innowacyjne sposoby działania sprawi, że biblioteka stanie się nie tylko miejscem przechowywania książek, ale prawdziwym centrum kultury i edukacji, które aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności.