Jestem rodowitą olkuszanką, absolwentką Filologii Polskiej oraz studiów podyplomowych Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Od 2007 r. pracuję w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu. 11 lat kierowałam Działem Udostępniania Zbiorów, od 3 lat na stanowisku starszy kustosz. Od 4 lutego 2021 r. decyzją Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz pełniłam obowiązki p.o. Dyrektora PiMBP w Olkuszu, a od 1 listopada 2021 r. – Dyrektora PiMBP w Olkuszu.
Od prawie dwudziestu lat jestem zawodowo związana z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Olkuszu.
Inicjuję liczne działania środowiskowe sprzyjające upowszechnianiu i udostępnianiu szeroko pojętej kultury oraz angażuję się w promowanie czytelnictwa w Powiecie Olkuskim, gdyż uważam, że jest to wyraz odpowiedzialności społecznej i udział w tworzeniu lepszego, zdrowego społeczeństwa obywatelskiego. Podejmowałam i nadal podejmuję działania, które mają na celu wzbogacanie życie kulturalnego mieszkańców Olkusza i Powiatu Olkuskiego, m.in. :
Moją pasją jest aktywizacja społeczności lokalnej, a także inicjowanie współpracy z instytucjami kultury, szkołami, przedszkolami i stowarzyszeniami oraz tworzenie partnerstw. Podejmowane działania mają na celu wzbogacenie życie kulturalnego mieszkańców Olkusza i Powiatu Olkuskiego.
Od 2007 r. prowadzę w olkuskiej Bibliotece kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, promując czytanie dzieciom i przez dzieci. Zainicjowałam takie wydarzenia takie jak: Noc w Bibliotece, spotkania czytelnicze organizowane w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Zainicjowałam również zajęcia prowadzone w ramach projektów „Lato w Bibliotece” oraz „Ferie w Bibliotece”.
Za upowszechnianie czytelnictwa otrzymałam liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. z Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”:
Misją Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkusz (i jej filii) jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych społeczeństwa, a także upowszechnianie wiedzy i kultury wśród odbiorców. Olkuska Książnica ma być nowoczesna, kreatywna, innowacyjna, a bibliotekarze mają być otwarci, chętni do działania i współpracy. Mają odpowiadać na potrzeby środowiska i wyzwania cywilizacyjne.
Biblioteka ma oddziaływać na różne aspekty życia i aktywizować olkuską społeczność. Biblioteka ma być miejscem zaufania społecznego dzięki zaangażowaniu, kompetencjom i podejściu całego wszystkich osób pracujących w Bibliotece.
Misją olkuskiej Biblioteki ma być dążenie do najwyższego, profesjonalnego poziomu świadczonych usług zarówno w obszarze działalności kulturalnej, jak
i edukacyjnej, ale przede wszystkim w tej podstawowej – czyli udostępnianiu zbiorów i zapewnienie łatwego dostępu do różnorodnych źródeł informacji, zarówno w formie drukowanej, jak i cyfrowej.
Stan ten można osiągnąć poprzez:
Olkuska Biblioteka jest aktywną w życiu społecznym instytucją, przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego. Książnica jest obecna w środowisku lokalnym, chętnie dąży do budowania i rozwijania sieci współpracy i partnerstwa z ludźmi oraz instytucjami działającymi na Ziemi Olkuskiej. Zadaniem Biblioteki jest systematycznie rozbudowywać i unowocześniać swoją ofertę, nie tylko biblioteczną.
Pragnę, aby olkuska Książnica postrzegana była jako dynamiczna instytucja lokalna tworząca warunki do pielęgnowania wolności intelektualnej i wspierania uczenia się przez całe życie, oferująca otwarty dostęp do zróżnicowanych zasobów, wykorzystująca nowe technologie, a także promująca szacunek dla różnorodności kulturowej i otwarta na wyzwania przyszłości.
Olkuska Biblioteka wraz z Filiami powinna stać się nowoczesną i wciąż rozwijającą się instytucją - kreatywną, otwartą na potrzeby olkuskiego środowiska i na współpracę z różnymi instytucjami.
Chcę, aby PiMBP w Olkuszu była również miejscem spotkań wielu środowisk, spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań, dostarczania wiedzy, a także, aby stała się miejscem poszanowania tradycji i dbania o szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe Ziemi Olkuskiej. Jednym z moich nadrzędnych celów będzie dążenie do stworzenia Biblioteki, która sprzyjać będzie integracji i budowaniu relacji międzyludzkich poprzez m.in. organizację wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, dyskusji i projektów społecznościowych, które będą angażowały mieszkańców.
Dołożę wszelkich starań, aby Biblioteka była miejscem przestronnym, przyciągającym nie tylko estetycznym wyglądem, ale i nowoczesnym wyposażeniem, dobrze zaopatrzonym w różne źródła informacji, począwszy od tradycyjnej książki po zbiory multimedialne i zasoby cyfrowe.
Chcę, by olkuska Książnica była instytucją przyjazną, otwartą na wszystkich, chętnie odwiedzaną, cieszącą się opinią, że można w niej miło i pożytecznie spędzić czas, znaleźć coś dla siebie, spotkać się z przyjaciółmi, znajomymi, nawiązać nowe kontakty
i znajomości.
Ma to być miejsce aktywizacji, otwarte na potrzeby społeczności lokalnej, pielęgnujące kulturowe dziedzictwo regionu, oferujące usługi oparte na nowoczesnych technologiach, wykorzystywanych do poszerzenia dostępu do wiedzy i informacji.
Powyższe założenia osiągnąć można jedynie z zaangażowanym zespołem pracowników, który w atmosferze życzliwości i swobodnej wymiany myśli, wspólnie podejmuje wyzwania, realizuje pomysły i rozwiązuje problemy. Uważam, że tylko
w otwartej i przyjaznej atmosferze bibliotekarze nie ograniczają swojej pracy do niezbędnego minimum, lecz kierują się zasadą konieczności dokładnego poznania potrzeb i oczekiwań swoich użytkowników i ich indywidualnego traktowania.
Biblioteka będzie kierować się następującymi wartościami:
1. Szacunek dla wszystkich mieszkańców – korzystających i niekorzystających z usług biblioteki - jest fundamentem dla budowania społeczności lokalnych
Każda społeczność składa się z różnych grup ludzi o odmiennych potrzebach, zainteresowaniach i preferencjach. Szanując wszystkich mieszkańców, Biblioteka (Centrala i jej Filie) dostrzega te różnice i dostosowuje swoje usługi, aby były dostępne dla każdego, niezależnie od ich sytuacji. Biblioteka jest miejscem spotkań i wymiany myśli. Działając na rzecz wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego, olkuska Książnica pomaga budować więzi społeczne, co przyczynia się do większej integracji lokalnej społeczności. Dzięki temu wszyscy czują się częścią większej całości. Nawet ci, którzy nie korzystają z usług biblioteki, mogą potrzebować informacji i edukacji na różne tematy. Olkuska Biblioteka ma potencjał, aby działać jako centrum wiedzy i wsparcia dla całej społeczności, oferując programy i wydarzenia, które mogą przyciągnąć również osoby, które dotąd nie miały z nimi styczności. Biblioteka ma stawać się ulubionym miejscem spotkań, do którego użytkownicy chętnie będą wracać. Podejmowane będą też starania, aby stworzyć ofertę dla osób niekorzystających aktualnie z biblioteki. Chcę, aby olkuska Książnica była tym miejscem na mapie kulturalnej Olkusza, w którym każdy czuje się szanowany i akceptowany, co przyczyni się do budowy bezpiecznej przestrzeni i w którym każdy mieszkaniec może czuć się komfortowo i swobodnie.
2. Biblioteka – miejsce otwarte dla wszystkich
Biblioteka to miejsce otwarte dla wszystkich jest fundamentem demokratycznego społeczeństwa, promującym wiedzę, równość i integrację społeczną.
Olkuska Biblioteka jako instytucja publiczna, która ma być dostępna dla wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego, niezależnie od ich statusu społecznego, zamożności, sprawności ruchowej i intelektualnej, wykształcenia, narodowości itp. ma również posiadać dla nich odpowiednią ofertę. Każdy mieszkaniec ma prawo korzystania z wszystkich zasobów i usług biblioteki.
3. Zapewnienie swobodnego, bezpłatnego dostępu do informacji i wiedzy oraz wydarzeń kulturalnych
Dołożę wszelkich starań, aby informacje i wiedza oraz wydarzenia kulturalne dostępne w Bibliotece były rzetelne, neutralne, aktualne oraz różnorodne pod względem formy i treści, również z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych technologii.
A osobom, które będą miały różnego rodzaju trudności w korzystaniu z nowoczesnych technologii komunikacyjnych i informacyjnych, (np. z powodu braku kompetencji cyfrowych, kulturowych, niepełnosprawności itp.) zapewnię odpowiednie wsparcie oraz zapewnię różnorodne formy edukacji.
4. Wspieranie samorozwoju mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz poprzez kulturę i edukację
Biblioteka podejmować będzie we współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami oraz stowarzyszeniami działania wspierające samorozwój mieszkańców (np. umowy partnerskie z placówkami oświatowymi, Centrum Helen Doron w Olkuszu i umowy o współpracy, np. z Bankiem PEKAO SA O/ Olkusz, współpraca z Olkuską Radą Seniora). Działania te związane będą m.in. z upowszechnianiem kultury (zwłaszcza czytelniczej), aktywnym uczestnictwem w kulturze i rozrywką. Biblioteka ułatwi mieszkańcom realizację idei „uczenia się przez całe życie” oferując dostęp do edukacji, w tym kształcenia na odległość, przeciwdziałając nierównościom w dostępie do edukacji.
5. Integracja społeczności lokalnej
Olkuska Biblioteka podejmować będzie szereg działań na rzecz wzrostu zaufania i współpracy pomiędzy mieszkańcami Olkusza oraz różnymi grupami, organizacjami i instytucjami w społeczności lokalnej. Taką postawę Biblioteka prezentuje nadal współpracując z organizacjami, instytucjami lokalnymi, szkołami i przedszkolami w ramach partnerstw. Dołożę też wszelkich starań, aby olkuska Książnica przeciwdziała wykluczeniu społecznemu i przyczyniła się do budowania tożsamości wspólnoty lokalnej. Chcę, aby olkuska Biblioteka była przestrzenią, w której ludzie mogą się spotykać, dyskutować i wymieniać poglądy. Organizując różnorodne wydarzenia, takie jak kluby książki, prelekcje czy spotkania autorskie, wspierać będziemy życie społeczne i integrację lokalnych społeczności.
6. Aktywizacja mieszkańców
Dołożę wszelkich starań, aby olkuska Książnica przyczyniła się do zwiększenia zaangażowania społeczności lokalnej oraz promocji kultury i edukacji. Olkuska Biblioteka będzie pomagała mieszkańcom w samoorganizacji i włączaniu się we wspólne rozwiązywanie lokalnych problemów poprzez np. działalność społeczną osób (wolontariat), grup i organizacji. Dzięki zaś różnorodności działań Biblioteka stanie się ważnym centrum życia społecznego w lokalnej społeczności, a mieszkańcy będą bardziej zaangażowani w życie kulturalne i edukacyjne.
6. Współpraca
Bardzo wysoko cenię w Bibliotece współpracę, zarówno z pracownikami, którzy powinni tworzyć prawdziwy zespół, jak i z również z lokalnymi instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami, placówkami oświatowymi, a także z użytkownikami.
7. Stały rozwój biblioteki jako instytucji
Ważnym zadaniem olkuskiej Biblioteki powinno być stale doskonalenie swoich działań. Aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników względem biblioteki oraz jej oferty, będę zwracała się do mieszkańców z prośbą o informację zwrotną na temat świadczonych przez olkuską Książnicę usług, a pozyskane informacje wykorzystam do podnoszenia ich jakości. Dzięki przeprowadzonym aktywnościom badawczym będę mogła dostosować ofertę Biblioteki do potrzeb i oczekiwań użytkowników, co bez wątpienia wpłynie na zwiększenie zadowolenia i zaangażowania użytkowników – mieszkańców Olkusza.
Zadbam również o rozwój swoich pracowników, umożliwiając im uczenie się od siebie nawzajem i korzystanie z różnych form doskonalenia zawodowego. Będę też komunikowała się i wymieniała wiedzą z innymi bibliotekami np. poprzez narzędzia społecznościowe.
8. Otwartość na innowacyjne sposoby działania
Otwartość na innowacyjne sposoby działania biblioteki to kluczowy element, który pozwala na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb społeczności oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologii i metod. Stałe doskonalenie swoich działań przez Bibliotekę wymaga otwartości na nowe idee i metody pracy. Źródłem tych innowacji może być udział w różnych formach doskonalenia zawodowego czy w sieciach wymiany wiedzy, do których należą inne biblioteki (uczenie się od innych bibliotekarzy), instytucje, organizacje czy grupy osób zainteresowanych jakimś tematem.
Szczególne znaczenie ma otwartość biblioteki ma wykorzystanie nowoczesnych technologii, które mają kluczowe znaczenie dla podstawowych usług Biblioteki – udostępniania informacji i wiedzy. Ponadto technologie umożliwiają Bibliotece lepszą komunikację z mieszkańcami (strona internetowa, media społecznościowe, itp.), a także sprawniejsze zarządzanie placówką np. bieżący kontakt z filiami.
Z kolei wprowadzenie nowoczesnych technologii, takich jak rzeczywistość wirtualna (VR), sztuczna inteligencja (AI) czy inicjatywy takie jak: hackathony czy konkursy kreatywne będą inspirować do tworzenia nowych rozwiązań w zakresie dostępu do wiedzy i informacji i bez wątpienia wzbogacą ofertę biblioteki i uatrakcyjnią sposób, w jaki użytkownicy korzystać będą z jej zasobów.
Otwartość na innowacyjne sposoby działania sprawi, że biblioteka stanie się nie tylko miejscem przechowywania książek, ale prawdziwym centrum kultury i edukacji, które aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności.
Biblioteka otrzymuje z budżetu Gminy Olkusz środki finansowe w formie dotacji podmiotowej i celowej. W części dotyczącej realizacji zadań biblioteki powiatowej, Biblioteka jest finansowana z budżetu Powiatu Olkuskiego za pośrednictwem Gminy Olkusz.
Dodatkowe fundusze na realizację działalności statutowej olkuska Biblioteka pozyskuje w drodze projektów konkursowych i „grantów” ze źródeł zewnętrznych, np. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Książki. Dodatkowo korzysta ze środków przekazanych przez sponsorów (finansowanie nagród dla laureatów konkursów, zajęć i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych).
Dochody własne olkuskiej Biblioteki:
Oprócz dofinansowania bezpośredniego olkuska Biblioteka korzysta również z pośrednich form finansowania. Otóż swego rodzaju wartością naddaną są pozyskane przez olkuską Bibliotekę warsztaty, zajęcia i szkolenia organizowane bezpłatnie dla czytelników i użytkowników olkuskiej Biblioteki, a prowadzone przez organizacje, fundacje, stowarzyszenia i instytucje współpracujące z Biblioteką, na które wymienione podmioty otrzymały dofinansowanie np. ze środków unijnych.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu to nowoczesny ośrodek informacji, nauki i kultury, służący integracji społecznej, łączący tradycję z nowoczesnością, ochraniający i udostępniający tradycyjny księgozbiór, a jednocześnie otwarty na nowe formy przekazu wiedzy i informacji. To instytucja animująca życie kulturalne w mieście i integrująca lokalne społeczności. Bez wątpienia olkuska Biblioteka jest ważnym miejscem na mapie edukacyjno-kulturalnej Srebrnego Miasta.
W ostatnich latach oferta Biblioteki (przeznaczona dla różnych grup wiekowych i społecznych) wzbogacona została nie tylko o nowe książki i zasoby cyfrowe, ale również o wiele działań związanych z promocją czytelnictwa oraz o innowacyjne zajęcia związane z nowoczesnymi technologiami (Ozoboty, Photony, Gogle VR).
Biblioteka organizuje liczne akcje i konkursy czytelnicze, autorskie wydarzenia, zajęcia edukacyjne, kreatywne warsztaty i spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, a zwłaszcza dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i cyfrowym.
Dołożę wszelkich starań, aby wciąż uatrakcyjniać ofertę świadczonych przez Bibliotekę usług i dążyć za wciąż rozwijającymi się technologiami oraz potrzebami Olkuszan.
Pragnę, aby olkuska Książnica nie była jedynie miejscem, w którym można tylko wypożyczyć książki, ale aby stała się tak zwanym „trzecim miejscem” - przestrzenią, która zaraz po domu, szkole czy pracy, służyć będzie nieformalnym spotkaniom, integracji, nauce czy wymianie kulturowej. Chcę, by olkuska Książnica była lokalnym centrum życia olkuskiej społeczności, które oferuje nie tylko dostęp do książek i multimediów, ale też interdyscyplinarne wydarzenia i warsztaty łączące nowe technologie i edukację, ale też szereg wydarzeń kulturalnych na pograniczu poezji, literatury, muzyki i teatru.
Zadbam o to, by oferta kulturalna Biblioteki była różnorodna i bogata w wydarzenia, począwszy od spotkań autorskich, które pozwalają czytelnikowi porozmawiać z ulubionym pisarzem, poprzez dyskusyjne kluby książki, skończywszy na warsztatach z różnych dziedzin wiedzy. Książka będzie tu jedynie punktem wyjścia, ale zadbam też oto, aby promowanie czytelnictwa odbywało się w nowoczesnym wymiarze - poza biblioteką, aby zwrócić uwagę na istnienie książki jako elementu szeroko pojętej kultury.
Ale olkuska Książnica to nie tylko książki. Biblioteka to przede wszystkim czytelnicy, spotkania, integracja, ale również wysoko wykwalifikowani, kompetentni i doświadczeni pracownicy, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami mają służyć mieszkańcom Srebrnego Grodu.