POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLKUSZU Zaprasza na spotkanie autorskie z  Wojciechem Tochmanem 22 października 2024 r. godz.18:00 W Czytelni PiMBP w Olkuszu ul. Nullo 29 b Reporter, pisarz związany z Wydawnictwem Literackim. Jego teksty tłumaczone są niemal na wszystkie główne języki europejskie. Laureat m. in. nagrody Premio Kapuscinski przyznawanej w Rzymie. WSTĘP WOLNY Logo IK: Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem
22 październik 2024

Powiatowa i Miejska Bibioteka Publiczna w Olkuszu serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem 22 października 2024 r. o godz. 18.00.

Jeden z najwybitniejszych polskich reporterów wraca, po kilkuletniej ciszy, z nowym tytułem. Tochman, jakiego nie znacie! Jego nowa książka nie jest podobna do żadnej z poprzednich. Będzie o niej głośno w tym roku!

Zbrodnia, której nie można wybaczyć, i jej ofiara. Dramat rodziny, z którego nie da się podźwignąć. Skazana kobieta i jej krzywda bez kresu.

W "Historii na śmierć i życie", reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego, Wojciech Tochman pisze o dziewczynie, która za swoją młodość, płeć i urodę zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. Autor składa też hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej. To ona pierwsza zaczęła dokumentować tę długą historię. Książka jest ich wspólną opowieścią - o przemocy, strachu, zemście, tęsknocie, czułości i niesprawiedliwości. Zaczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych, toczy przez ćwierć wieku zmieniającej się Polski aż do dzisiaj i wciąż trwa.

Wojciech Tochman – reporter, pisarz związany z Wydawnictwem Literackim. Wydał m.in. książki “Jakbyś kamień jadła” i „Dzisiaj narysujemy śmierć”, które razem z „Pianiem kogutów, płaczem psów” tworzą dokumentalny tryptyk o codziennym życiu po ludobójstwach w Bośni i Hercegowinie, w Rwandzie i w Kambodży. Pisze również o Polsce. Ostatnio opublikował „Historię na śmierć i życie”, wcześniej „Wściekłego psa” i „Schodów się nie pali”. Jest tłumaczony na niemal wszystkie główne języki europejskie. Wydaje także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Laureat kilku nagród w tym Premio Kapuscinski przyznawanej w Rzymie. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Obecnie pracuje w Ukrainie.

Spotkanie autorskie zorganizowane w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2024”, realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki

Patronat medialny: Gazeta Olkuska i Przegląd Olkuski

WSTĘP WOLNY!