Rusza Olkuska Akademia Kompetencji Społecznych dla dzieci,  młodzieży i rodziców - „ZDROWA GŁOWA - TRAFNY WYBÓR” w olkuskiej Bibliotece
Olkuska Akademia Kompetencji Społecznych
23 styczeń 2025

Serdecznie zapraszamy na zbliżające się spotkanie Olkuskiej Akademii Kompetencji Społecznych! Na spotkaniu pojawi się doświadczony lekarz psychiatra - specjalista zarówno w zakresie leczenia dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. 

 

Będzie to doskonała okazja, by uzyskać cenne informacje na temat zdrowia psychicznego, rozwiązywania trudności emocjonalnych i rozwoju psychicznego. 

 

W trakcie spotkania będzie możliwość swobodnego zadawania pytań i konsultacji, a także omówienia ważnych kwestii dotyczących m.in. lęków, depresji, trudności w nauce, problemów wychowawczych czy emocjonalnych, z jakimi borykają się dzieci i młodzież.

 

Spotkanie przeznaczone jest dla dorosłych!

 

Obowiązują zapisy. Zapraszamy do kontaktu pod nr tel.: 32 6430619 wew. 23. 

 

Data spotkania: 23 styczeń 2025

Godzina: 16.00

Miejsce: PiMBP w Olkuszu, ul. Nullo 29b

 

Serdecznie zapraszamy i czekamy na Państwa obecność!


Rusza Olkuska Akademia Kompetencji Społecznych dla dzieci,  młodzieży i rodziców - „ZDROWA GŁOWA - TRAFNY WYBÓR” w olkuskiej Bibliotece!

 

Od listopada 2024 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Psyche na Rzecz Zdrowia Psychicznego w Olkuszu realizować będą innowacyjny projekt edukacyjno-społeczny Olkuska Akademia Kompetencji Społecznych dla dzieci,  młodzieży i rodziców - „ZDROWA GŁOWA - TRAFNY WYBÓR”.

 

Patronat honorowy nad projektem objął Pan Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

 

Celem projektu  jest wsparcie rozwoju kompetencji społecznych i emocjonalnych dzieci i młodzieży (z klas 1– 8 ze szkół podstawowych) oraz ich rodziców  - mieszkańców Powiatu Olkuskiego.

 

Wyzwania ostatnich trzech lat - pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie - wywarły ogromny wpływ na życie i dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży. Zamknięcie szkół, obiektów sportowych, a także ograniczenia w przemieszczaniu się i izolacja wywoływały poczucie odosobnienia, strachu, niepokoju, a w niektórych przypadkach depresję u dzieci.

Kluczowa rola projektu  oparta będzie na wykorzystaniu terapeutycznych wartości literatury. Co więcej,  utworzona zostanie kolekcja książek - BIBLIOTECZKA dla rodzica oraz dziecka OTWARTEGO SERCA I MĄDREGO WYCHOWANIA, wyposażona w książki biblioterapeutyczne wzmacniające dziecko w procesie rozwoju, pomagające uporać się z trudnościami, uczące rozwiązywania konfliktów w prospołeczny sposób.

Dzięki projektowi uczestnicy będą mieli możliwość lepszego poznania siebie, swoich mocnych i słabych stron. Nauczą się rozpoznawać emocje oraz radzić sobie z emocjami własnymi i innych osób. Będą mogli poćwiczyć przyjmowanie perspektywy drugiej osoby, nauczą się współpracy i odpowiedzialności. Rozwiną zachowania prospołeczne i asertywną postawę. Ponadto nauczą się wyznaczać sobie bliższe i dalsze cele oraz nauczą się znajdować w sobie motywację do ich realizacji. Będą umieli poszukiwać nowych rozwiązań zaistniałych problemów i rozwiną kreatywne myślenie. Za sprawą zajęć wzmocnią również poczucie własnej wartości.

 

Aby wesprzeć dzieci i młodzież z trudnościami w zakresie emocji, relacji rówieśniczych, ale także w zakresie funkcjonowania społecznego, pragniemy zorganizować zajęcia i warsztaty rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne, Trening Umiejętności Społecznych, integracyjne gry i zabawy. Warsztaty organizowane będą w dwóch grupach wiekowych:

  • I grupa: dzieci od 7 – 10 lat
  • II grupa: młodzież od 11-16 lat

W kameralnym gronie dzieci i młodzież będą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez psychologów i terapeutów, podczas których będą mogli rozwijać kompetencje społeczne i emocjonalne oraz swobodnie porozmawiać o problemach
z jakimi się borykają.

 

W trakcie projektu planujemy również zorganizowanie prelekcji dla rodziców/opiekunów prowadzonych przez specjalistów. Tematyka prelekcji obejmowała będzie kwestie związane np. z prawidłowym rozwojem dzieci i młodzieży, problematyką komunikacji między dziećmi i młodzieżą a rodzicami, pomocą dzieciom i młodzieży w poradzeniu sobie z ich trudnymi emocjami. Poruszone zostaną również kwestie związane np. z depresją i przyczynami, objawami i leczeniem.

 

Warto podkreślić, że Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu będzie pierwszą instytucją w Polsce, która wychodząc na przeciw potrzebom rodziców, dzieci i młodzieży, w przestrzeni Biblioteki będzie realizowała projekt, który nie tylko wspiera współczesną młodzież – ich kompetencje społeczne i emocjonalne, ale również  umożliwia kontakt ze specjalistami, którzy wskażą sposoby radzenia sobie z różnymi sytuacjami życia codziennego.

 

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Pana Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz dzięki partnerom olkuskiej Biblioteki: Bankowi Pekao S.A. O/Olkusz, Galerii Podróży w Olkuszu oraz Przedsiębiorstwu "Arkop" Sp z o.o. w Bukownie.

 

Patronat medialny nad projektem objęły: Gazeta Olkuska i Przegląd Olkuski.

 

Najbliższe spotkanie przeznaczone jest dla rodziców. Zapraszamy 09.01.2025 r. o godz. 16:00.

 

Zapisy pod nr tel. 32 643 06 19 lub osobiście w  Bibliotece.

CO SŁYCHAĆ W BIBLIOTECE

styczeń 2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31