SPOTKANIE PROMUJĄCE 30. NUMER ILCUSIANA W OLKUSKIEJ BIBLIOTECE

We wtorkowe przedpołudnie 28 maja 2024 r. w Czytelni olkuskiej Biblioteki odbyło się pierwsze spotkanie promujące wydanie 30. jubileuszowego numeru ILCUSIANA, w którym wzięła udział młodzież z olkuskich partnerskich szkół ponadpodstawowych: I Liceum Ogólnokształcącego oraz IV Liceum Ogólnokształcącego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: „Gazeta Olkuska” i „Przegląd Olkuski”.

Zebranych powitała Beata Dziąbek – Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu, która przedstawiła również ideę powstania czasopisma, znaczenie tytułu oraz krótką charakterystykę czasopisma, które od 15 lat jest wydawane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.

Uczestnicy spotkania wysłuchali również wykładów: Pani Profesor Bożeny Popiołek z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie pt. "Kobiecy dwór szlachecki. Struktura, kultura, ludzie, funkcje" oraz Pana Jacka Sypienia – Redaktora Naczelnego ILCUSIANA pt. "Ciekawostki z historii Olkusza na łamach czasopisma ILCUSIANA”.

7 czerwca br. o godz. 17.00, w ramach Klubu Miłośników Historii Olkusza odbędzie się kolejne spotkanie promujące wydanie jubileuszowego 30. numeru ILCUSIANA, które przeznaczone będzie dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Srebrnego Grodu.

W czasie bezpłatnego i otwartego spotkania wystąpią następujący prelegenci:

- Redaktor Naczelny Jacek Sypień opowie o  ciekawostkach z historii Olkusza, które można znaleźć na łamach czasopisma Ilcusiana,

- Stanisław Osmenda opowie o swoim śp. ojcu – Julianie Osmendzie, któremu poświęcił swój najnowszy artykuł,

- a Michał Masłowski - o niezwykłej ciekawostce historycznej - odkryciu przez jednego z mieszkańców Olkusza nieznanych dotąd dokumentów 116. pułku piechoty ziemi olkusko-wolbromskiej, wchodzącego w skład 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

W czasie spotkania będzie można nie tylko nabyć najnowszy numer półrocznika, ale również spotkać się z autorami artykułów.

Serdecznie zapraszamy!