STYCZNIOWE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

29 stycznia 2024 r. odbyło się kolejne a zarazem pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Klubowicze omówili książkę  Orhana Pamuka „Dziwna myśl w mej głowie”.


Powieść Pamuka nie tylko ukazuje fascynujący portret miasta nad Bosforem, ale też (w ciekawy sposób)  historię wielopokoleniowej rodziny przybyłej do Stambułu z biednej wsi. To piękna opowieść o życiu, przygodach, marzeniach i przyjaciołach sprzedawcy buzy - Mevluta Karatasa. To również opowieść o szczęściu, które główny bohater odczuwa wędrując po ulicach Stambułu i o miłości opartej na pomyłce (Mavlut porwał nie tę dziewczynę, w której się zakochał, ale był z nią bardzo szczęśliwy).


Co więcej, wspólnie z głównym bohaterem oraz jego ojcem, wujostwem, kuzynami i pozostałymi członkami rodziny poznajemy Stambuł – wyjątkowe miasto nad Bosforem. Śledzimy ponad czterdziestoletnią transformację miasta i jesteśmy świadkami następujących po sobie puczów, zamachów bombowych w redakcjach gazet, korupcji urzędników, ale też przemian obyczajowych, plotek, marzeń i lęków zwykłych Stambułczyków.


Ciekawym zabiegiem stylistycznym, który zastosował Pamuk jest przeplatanie opowieści wszechwiedzącego narratora historiami ukazanymi z perspektywy kolejnych bohaterów. Co ciekawe główny bohater nie wypowiada się ani razu.Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 26 lutego 2024 r. o godz. 16.00. Omówiona zostanie wówczas książka Olgi Gitkiewicz „Nie zdążę”.