SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM TOCHMANEM W OLKUSKIEJ BIBLIOTECE

Spotkanie z Wojciechem Tochmanem w Bibliotece przyciągnęło przede wszystkim entuzjastów literatury non-fiction.

Podczas spotkania autor opowiadał m. in. o swoich pierwszych doświadczeniach i sytuacjach, które najbardziej wpłynęły na jego rozwój jako reportera. Tochman mówił o tym, jak kluczowe jest dla niego zrozumienie kontekstu kulturowego i historycznego opisywanych wydarzeń. Wspomniał, że często spędza długie miesiące w miejscach, które bada, aby móc w pełni oddać ich atmosferę i emocje. Podkreślił, że pisanie to dla niego proces refleksji, który pozwala na przetworzenie zebranych informacji i doświadczeń.

Autor opowiadał również o sprawczości reportażu, jego wpływie na zmianę świadomości społecznej. Na zakończenie spotkania reporter przybliżył czytelnikom  kulisy pracy nad swoją najnowszą książką.

Wojciech Tochman to ceniony i doceniany reporter, jeden z najbardziej znanych polskich autorów literatury non-fiction. Wydał m.in. książki "Jakbyś kamień jadła", "Dzisiaj narysujemy śmierć" i "Pianie kogutów, płacz psów", które tworzą tryptyk o codziennym życiu po ludobójstwach w Bośni i Hercegowinie, w Rwandzie oraz w Kambodży. Ostatnia książka: Historia na śmierć i życie, to reportaż z pograniczu true crime i dramatu psychologicznego.

Autor jest tłumaczony na niemal wszystkie główne języki europejskie, jest wydawany także w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii. Laureat kilku nagród, w tym Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2024”, realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.