PROMOCJA ROCZNIKA MAŁOPOLSKA W OLKUSKIEJ BIBLIOTECE

W piątkowe popołudnie, 22 marca br. w olkuskiej Bibliotece miało miejsce nie lada wydarzenie – promocja rocznika MAŁOPOLSKA. Regiony – regionalizmy – małe ojczyzny”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz – Pan Roman Piaśnik.

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklicznych spotkań Klubu Miłośników Historii Olkusza, którego celem jest  podtrzymanie, kultywowanie oraz pobudzenie refleksji nad otoczeniem społecznym i dziedzictwem kulturowym regionu – naszej „małej Ojczyzny”.

W promocji XXV tomu rocznika wzięli udział znakomici goście:  Maria Cibicka – Z-ca Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Barbara Miszczyk - przewodnicząca Małopolskiego Związku Regionalnych Towarzystw Kultury oraz autorzy artykułów zamieszczonych na łamach periodyku.

Uczestnicy spotkania wysłuchali wystąpień prelegentów:

- Jacka Kuliga z Krakowa (były organista  Filharmonii  Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie), który opowiadał o organach historycznych Małopolski, a zwłaszcza tych znajdujących się w Olkuszu,

- Doroty Strojnowskiej z Krzeszowic  (redaktorka, członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, regionalistka), która przedstawiła prezentację dotyczącą śladów Powstania Styczniowego na Ziemi Krzeszowickiej oraz sposobów ich upamiętniania,

- Jacka Sypienia (historyk, regionalista, Prezes Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn w Olkuszu), który wystąpił z prezentacją dotyczącą zabytków heraldycznych bazyliki mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu,

- dra Aleksandra Babińskiego z Muzeum Zamek w Oświęcimiu, który przedstawił z kolei prezentację dotyczącą nowych poszukiwań badawczych.

Czasopismo w wersji cyfrowej dostępne jest na stronie: https://www.malopolska.org/roczniki.html

Bardzo dziękujemy za bardzo liczny udział w wydarzeniu.

Na kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii Olkusza zapraszamy już 26 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00.