Edukacja i przygoda w jednym, czyli podsumowanie projektu LATO W BIBLIOTECE

Twórczo, kreatywnie, naukowo i beztrosko – tak młodzi Olkuszanie spędzali tegoroczne wakacje w olkuskiej Bibliotece. Podobnie jak w latach ubiegłych Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zaproponowała dzieciom i młodzieży wyjątkową formę spędzania letniego wypoczynku i gwarancję znakomitej zabawy!

Partnerem i sponsorem projektu była Firma FIBER – INTERKONEKT – Aleksander Barczyk, Tomasz Furman sp. j. w Wolbromiu.

Patronat honorowy nad projektem LATO W BIBLIOTECE objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, a patronat medialny: „Gazeta Olkuska” i „Przegląd Olkuski”.

Wakacyjne poniedziałki przeznaczone były dla najmłodszych czytelników olkuskiej Biblioteki (od 4 do 6 lat), którzy aktywnie uczestniczyli w kreatywnych zabawach z książką pod hasłem BIBLIOTEKA DLA MALUCHA. Nasi milusińscy słuchali fragmentów książek, bajek i wierszy, przenieśli się do magicznego świata KAMISHIBAI oraz wzięli udział w warsztatach art-recyklingu i zabawach ruchowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też, odbywające się w każdy lipcowy poniedziałek, POLISH TALES & TRAILS – kreatywne zabawy w języku angielskim dla dzieci od 7 do 9 lat.

We wtorki z kolei uczestnicy zajęć (od 7 do 12 lat) Z BIBLIOTEKĄ NA WALIZKACH – zwiedzali najpiękniejsze i najbardziej urokliwe zakątki Polski. Wszystkie zajęcia inspirowane były literaturą dziecięcą i połączone były z eko-warsztatami w duchu “zero waste”, zajęciami ruchowymi, integracyjnymi i multimedialnymi.

W każdą wakacyjną środę natomiast młodzież od 12 do 16 lat wzięła udział w OPEN GAME ZONE – strefie gier i zabaw z planszówkami, Photonami EDU i Ozobotami. Dzięki zaś naszemu partnerowi i sponsorowi – Firmie FIBER – INTERKONEKT – Aleksander Barczyk, Tomasz Furman sp. j. w Wolbromiu młodzież wzięła też udział w innowacyjnych, wyjątkowych i inspirujących warsztatach prowadzonych przez katowicką Firmę Edu3Dkacja. W czasie warsztatów młodzież m.in.  dzięki goglom VR przeniosła się  do rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, poznała tajniki druku 3D i ciekawostki ze świata 3D oraz odkryła nieograniczone możliwości długopisów 3D.

Na zakończenie wakacji młodzi Olkuszanie wzięli też udział w pasjonującej GRZE TERENOWEJ Z NAGRODAMI! A przewodnikami w tych terenowych zmaganiach były roboty Photon EDU i Ozoboty!

Nagrody dla uczestników projektu LATO W BIBLIOTECE ufundowane zostały przez Starostę Powiatu Olkuskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i młodzieży za wspaniałą zabawę i zapraszamy do udziału w bezpłatnych zajęciach i warsztatach organizowanych w Bibliotece w roku szkolnym.

Bez wątpienia wakacyjne zajęcia w olkuskiej Bibliotece były czasem nie tylko rozwijania pasji i nauki przez zabawę, ale przede wszystkim dobrej zabawy, przygody i radości z tworzenia. Zadowolone twarze młodych Olkuszan oraz ich kreatywne i piękne prace plastyczne to najlepszy dowód na to, że LATO W BIBLIOTECE było udane i pełne niezapomnianych chwil!