NOWY DZIAŁ Z KSIĄŻKAMI YOUNG ADULT W OLKUSKIEJ BIBLIOTECE!

W PiMBP w Olkuszu został wydzielony nowy dział - Young Adult z literaturą dla młodzieży 14+. Znajduje się on w Wypożyczalni dla Dorosłych, tuż obok lektur szkolnych. Już niedługo specjalne oznakowanie pomoże młodym Czytelnikom w dotarciu do swojej ulubionej literatury. Tymczasem pytajcie Bibliotekarza o nowy dział!

Czym jest Young Adult?

YA (Young Adults, z ang. młodzi dorośli)  to ukłon w stronę młodych. Oficjalnie zapoczątkowany został w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez bibliotekarzy działających na rzecz młodych osób czytających.  Wcześniej na książki traktujące o rozterkach młodzieżowych  nie znajdowano odpowiedniego nazewnictwa. Young Adult są więc dla młodych ukłonem ze strony dorosłych osób piszących. To także sygnał, że młodzi ludzie są słuchani i widziani. Stopniowo zwiększała się świadomość na temat tego, że należy pokazać doświadczenia, przeżycia z jakimi młode osoby borykają się. Skala złożoności tematyki czyni taką literaturę dodatkowo atrakcyjną, przez tę właśnie dynamikę dorastania. Fenomenem literatury YA jest to, że  chętnie sięgają po nią osoby starsze. Książki te stanowią płaszczyznę dialogu pokoleniowego, neutralny grunt. To właśnie tam mogą spotkać się dorośli z młodymi dorosłymi, bez względu na to, jaki kto jest. Każdy chce być sobą na swój własny sposób, a różnice w poglądach czy tożsamościach nie są powodem do konfliktów. Książki Young Adult to różnorodność i pełna paleta barw, z której można wyjąć dla siebie niejeden piękny odcień.