DOSKONALENIE KOMPETENCJI BIBLIOTECZNYCH - AI W MARKETINGU BIBLIOTEKI

Czy sztuczna inteligencja AI może pomóc w pozyskaniu nowych czytelników ?

Odpowiedź na to i inne pytania związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w bibliotekach  próbowali znaleźć uczestnicy kolejnego seminarium szkoleniowego zorganizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.

W dniu 15 października 2024 r. odbyło się szkolenie dedykowane bibliotekarzom, którego tematem była rola sztucznej inteligencji (AI) w marketingu bibliotek. Celem szkolenia było przedstawienie narzędzi oraz strategii, które ułatwią bibliotekarzom promocję wydarzeń, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz utrzymanie atrakcyjnej strony internetowej.

W obecnych czasach, kiedy środowisko informacyjne dynamicznie się zmienia, efektywne wykorzystanie technologii AI staje się kluczowym elementem strategii marketingowych. Uczestnicy szkolenia mieli okazję dowiedzieć się, jak AI może pomóc w zwiększeniu zasięgu biblioteki, pozyskiwaniu nowych odbiorców oraz utrzymywaniu zaangażowania obecnych czytelników.

Program szkoleniowy obejmował następujące zagadnienia:

•             Obsługa narzędzi AI do tworzenia strategii marketingowych.

•             Określanie grup odbiorców oraz dostosowywanie komunikacji do ich potrzeb.

•             Planowanie efektywnych kampanii marketingowych.

•             Tworzenie treści reklamowych, które przyciągną uwagę odbiorców.

Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, bibliotekarze będą mogli skuteczniej wykorzystywać sztuczną inteligencję w działaniach marketingowych. Efektem końcowym ich zaangażowania ma być zwiększenie popularności bibliotek, rozwój bazy nowych użytkowników oraz wzmocnienie relacji z dotychczasowymi czytelnikami.

Uczestnicy wyrazili pozytywne opinie na temat szkolenia, podkreślając jego praktyczny charakter oraz przydatność zdobytej wiedzy w codziennej pracy. Mamy nadzieję, że zastosowanie poznanych narzędzi przyniesie wymierne korzyści w marketingu bibliotek lokalnych.

Szkolenie poprowadził Łukasz Braun – ekspert w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji AI, nowych mediów i marketingu cyfrowego. Badacz kultury, magister etnologii i antropologii kulturowej, absolwent doktoranckich studiów nauk o kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w komunikacji wizualnej i nowoczesnych formach multimedialnych, takich jak grafika, film i prezentacje.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez Fundację Good Culture działającą przy Good Books www.goodbooks.pl

Szkolenie zostało zorganizowane z  Programu Rządowego Partnerstwo dla książki w ramach zadania „Doskonalenie Kompetencji Bibliotecznych od Komunikacji po Sztuczną Inteligencję”.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”