Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Select your language

O Bibliotece

Witamy!


Witamy w skróconej wersji serwisu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. PiMBP w Olkuszu to nowoczesny ośrodek informacji, kultury i nauki. Biblioteka olkuska łączy tradycję i otwartość zgodnie ze zmianami zachodzącymi w dzisiejszym świecie, a docelowo sprzyja rozwojowi osobistemu mieszkańców Srebrnego Miasta. Niezwykle ważnymi dla nas wartościami są: popularyzacja idei czytania dzieciom już we wczesnych latach życia oraz bogata oferta czytelnicza skierowana do dorosłych użytkowników bibliotek. Olkuska Biblioteka jest ważnym miejscem na mapie edukacyjno-kulturalnej Srebrnego Miasta.


Jesteśmy największą Biblioteką w powiecie olkuskim. Swoje zbiory udostępniamy w budynku przy ul. F. Nullo 29 b – tzw. Centrali w:

 • Wypożyczalni dla Dorosłych,
 • Wypożyczalni dla Dzieci,
 • Czytelni dla Dorosłych, Czytelni dla Dzieci,
 • Mediatece

oraz w filiach:

 • Filii nr 2 - Długa 19,
 • Filii nr 3 - ul. Legionów Polskich 14/16,
 • Filii nr 5 - ul. Konopnickiej 4,
 • Filii w Braciejówce - Braciejówka 60,
 • Filii w Gorenicach - ul. Leśna 1,
 • Filii w Osieku - Osiek 79b, ,
 • Filii w Żuradzie - ul. Słoneczna 16 (Remiza OSP),

Niezmiennie podstawowym źródłem wiedzy pozostaje książka drukowana, jednak nasza Biblioteka oferuje również dostęp do licencjonowanych zbiorów elektronicznych: IBUK Libra CZYTELNIA ON-LINE, Legimi oraz Academica - Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych.


Posiadamy jedno z najnowocześniejszych oprogramowań zintegrowanych, które obejmuje wszystkie procesy biblioteczne: „Sowa2SQL”.


Nasza Książnica to instytucja kultury, w której prowadzona jest szeroka działalność na rzecz społeczności lokalnej. Gromadzimy, opracowujemy i przechowujemy, a także udostępniamy dokumenty i informacje o zbiorach bibliotecznych, tworzymy i udostępniamy własne komputerowe bazy danych, popularyzujemy książki i czytelnictwo, organizujemy szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego dla bibliotekarzy, prowadzimy działalność kulturalno-oświatową, informacyjną, promocyjną oraz instrukcyjno-metodyczną na rzecz bibliotek z powiatu olkuskiego oraz Bibliotek własnej sieci. Ponadto prowadzimy  działalność wydawniczą, w ramach której ukazuje się czasopismo „Ilcusiana”. Opracowujemy  tematyczne wystawy, dwie bazy bibliografii regionalnej: autorską bazę własną pod nazwą Bibliografia Powiatu Olkuskiego oraz współtworzymy bazę małopolską pod nazwą Bibliografia Małopolski (SBR - Systemu Bibliografii Regionalnej Województwa Małopolskiego).


W ostatnich latach oferta Biblioteki (przeznaczona dla różnych grup wiekowych i społecznych) wzbogacona została nie tylko o nowe książki, ale również o wiele działań związanych z promocją czytelnictwa. Biblioteka organizuje liczne akcje i konkursy czytelnicze, autorskie wydarzenia, zajęcia edukacyjne, kreatywne warsztaty, spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz tematyczne kluby spotkań m. in.: Klub Miłośników Historii Olkusza, Olkuski Klub Pasjonatów Astronomii czy Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży i dorosłych.


W roku 2023 PiMBP w Olkuszu otrzymała znacznik na Mapie Bibliotek Przyjaznych Dzieciom. Znacznik przyznawany jest w ramach akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom, która ma ułatwić znalezienie bibliotek aktywnie promujących ideę czytelnictwa wśród najmłodszych i młodszych. Z kolei w roku 2024 zostaliśmy zaproszeni jako jedna z nielicznych bibliotek woj. małopolskiego, do udziału w drugiej edycji Targów Gier Planszowych w Krakowie, gdzie wcieliliśmy się w przewodników po świecie gier planszowych z wykorzystaniem  Photonów i Ozobotów.  To dzięki naszym fascynującym zajęciom w strefie gier: GRAiBOTY: gry planszowe i roboty, zostaliśmy dostrzeżeni i zaproszeni jako partnerzy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.