20 stycznia 2020 r. odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym klubowicze omówili książkę Doroty Wodeckiej  "Polonez na polu minowym". To wyjątkowy zbiór 15 rozmów, które Dorota Wodecka przeprowadziła z polskimi pisarzami o Polsce, patriotyzmie, tożsamości narodowej oraz polskich wadach i zaletach.

O kondycji Polski i Polaków wypowiadają się: Hanna Krall, Joanna Bator, Ignacy Karpowicz, Jan Jakub Kolski, Wojciech Kuczok, Igor Ostachowicz, Tomasz Piątek, Marian Pilot, Janusz Rudnicki, Eustachy Rylski, Mariusz Sieniewicz, Andrzej Stasiuk, Magdalena Tulli, Szczepan Twardoch i Krzysztof Varga.

W ujęciu Janusza Rudnickiego żywot polskiego patrioty to polonez na polu minowym. Zdaniem Andrzeja Stasiuka polskość to los Bombeliny – kota, którego Stasiukowie przygarnęli przed Bożym Narodzeniem. Z kolei Joanna Bator polski katolicyzm  nazywa talibanatem w wersji słowiańskiej.

Wywiady doskonale dopełniają rysunki Jacka Gawłowskiego.

Na kolejnym  spotkaniu DKK, na które zapraszamy 24 lutego 2020 r. o godz. 16.00, omówiona zostanie książka „Córka Stalina” Rosemary Sullivan.