28 października 2019 r. , na kolejnym z cyklu spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubowicze omówili książki: „Szum” Magdaleny Tulli oraz „Jestem komunistyczną babą!” Dana Lungu.
Powieść „Szum” Magdaleny Tulli to niezwykle przejmująca opowieść o niezawinionych cierpieniach dziecka, a później młodej kobiety, której matka jako była więźniarka Auschwitz nie potrafi okazywać uczuć ani należytej czułości dziecku.

Samotne i bardzo wrażliwe dziecko zaczyna sprawiać trudności wychowawcze. Strach i niepewność towarzyszą bohaterce również w życiu dorosłym, gdy sama jest już matką. Ogromnym wsparciem dla bohaterki w dorosłym życiu był jej mąż, który zawsze stawał po jej stronie. Nigdy z niej nie drwił i nigdy nią nie pogardzał.
Narratorem drugiej omawianej powieści - „Jestem komunistyczną babą!” Dana Lungu jest Emilia Apostoae.  Bohaterkę poznajemy w chwili, gdy wspólnie z mężem oczekują na przyjazd córki z Kanady, która chce przedstawić rodzicom swego narzeczonego. To ważne dla rodziny wydarzenie staje się pretekstem do rozważań na temat obecnego ustroju i rumuńskiego społeczeństwa, a także poprzez retrospekcję bohaterka wraca do czasów komunizmu.  Wspomina czasy sprzed rewolucji grudniowej z 1989 r. , które dla Emilii i jej matki były czasami awansu społecznego.  Komunizm dał im wszystko o czym marzyły: mieszkanie, prace i możliwość wyrwania się ze wsi.  
Książka Dana Langu to nie tylko ironiczny i niejednoznaczny komentarz na temat komunizmu, ale też opowieść o tym, że to co nowe, chociaż pozornie lepsze, wcale nie musi wszystkim odpowiadać.
Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 25 listopada 2019 r. o godz. 16.00. Omówiona zostanie wówczas książka  „Życie Lali przez nią samą opowiedziane” Heleny Karpińskiej. Wybór i redakcja Jacek Dehnel.