Tegoroczne wakacje dobiegły końca a wraz z nimi cykl zajęć i warsztatów prowadzonych dla najmłodszych czytelników w olkuskiej bibliotece. Podobnie jak w latach ubiegłych Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zaproponowała wszystkim dzieciom spędzającym lato w mieście wyjątkową formę spędzania wakacji. W lipcowe wtorki dla dzieci w wieku od 8 do 10 lat odbywały się warsztaty kodowania „Zaprogramuj swoją przyszłość”, natomiast w sierpniowe wtorki dzieci brały udział w zajęciach organizowanych w ramach projektu „Klub Gier Planszowych”.

Z kolei w każdą wakacyjną środę dzieci od 8 do 12 lat w ramach projektu "Wakacyjnym Festiwalu Zawodów i Pasji" poznały tajniki ciekawych zawodów i spotykały się z osobami, dla których często pasja stała się zawodem. Uczestnicy zajęć spotkali się z przedstawicielami: olkuskiego Speleoklubu – Moniką i Andrzejem Ciołkiewiczami, Nadleśnictwa Olkusz - dr inż. Marią Gronicz oraz Tomaszem Mólem, artystami plastykami  - Zofią Rola-Wywioł, Stanisławem Wywiołem oraz Wiolettą Sarotą-Stach, muzykami - Adamem Jochymczykiem z olkuskiego Ogniska Artystycznego "Żaczek”, instruktorami tańca - Weroniką Adamek i Aleksandrem Czerniakiem z sosnowieckiej Agencji Eventowej „laCultura”, instruktorką jogi – Agnieszką Kajdą oraz z  Agnieszką Michtą -  tworzącą unikatowe dekoracje w technice quilling.
Dodatkową atrakcją dla uczestników zajęć był również udział w warsztatach „Z historią w kolorach” oraz „Wokół ojców niepodległości” prowadzonych przez Ewę Bałuszyńską oraz Rokasanę Szczyptę – Szczęch z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Zajęcia zainaugurowały otwarcie wystawy plenerowej "Powstała by żyć".
Uczestnicy "Wakacyjnego Festiwalu Zawodów i Pasji" wzięli również udział w otwarciu wystawy ilustracji Quentina Grébana do książki „Mama” oraz warsztatach plastycznych inspirowanych książką. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.
Na zakończenie wszystkie dzieci biorące udział w akcji „Lato w Bibliotece”, otrzymały drobne upominki ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz olkuską Bibliotekę.
Dziękujemy zaproszonym Gościom za zaangażowanie i pasjonujące zajęcia a wszystkim uczestnikom za liczny udział w spotkaniach i zapraszamy na zajęcia w roku szkolnym!