„Niezwykła podróż "Lokomotywą" Pana Tuwima” - pod takim hasłem 31 maja 2019 r. odbyła się po raz dwunasty NOC W BIBLIOTECE. Wydarzenie, zorganizowane w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

W imprezie mającej charakter zamknięty i przeznaczonej dla najbardziej aktywnych czytelników olkuskiej Biblioteki,  wzięło udział 30 dzieci w wieku od 8 do 10 lat.

Zajęcia  poprzedzone były warsztatami edukacyjnymi "Papier ręcznie czerpany" oraz "Era Gutenberga", prowadzonymi przez Firmę KALANDER. Uczestnicy warsztatów m.in. własnoręcznie czerpali papier wraz z zatopionymi płatkami kwiatów w masie papierniczej, barwili papier techniką japońską,  pisali gęsim piórem i odciskali pieczęcie lakowe. Młodzi drukarze z kolei samodzielnie dokonali ręcznego składu czcionek oraz drukowali certyfikat młodego czeladnika.

Uczestnicy NOCY W BIBLIOTECE wzięli również udział w integracyjnych grach i zabawach inspirowanych utworami Juliana Tuwima. Pięć drużyn miało do wykonania wiele ciekawych zadań. Rysowanie wagonów doczepionych do lokomotywy, odgadywanie literkowych zagadek, kalambury, rozpoznawanie smakołyków Dyzia Marzyciela - to tylko niektóre z nich.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.

Dziękujemy dzieciom za wspaniałą zabawę i zapraszamy na kolejną Noc w Bibliotece już za rok!