20 maja 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Klubowicze omówili powieść „Na górze cisza” Gerbranda Bakkera. Helmer  ma 55 lat i opiekuje się swym zniedołężniałym ojcem. Miał brata bliźniaka Henka (ukochanego syna ojca), który zginął w tragicznym wypadku. Po śmierci brata Helmer rzucił studia i prowadzi samotnie gospodarstwo, w którym hoduje krowy, owce, kury i dwa osły.

Spokojne życie Helmera burzy list i następująca po nim wizyta niewidzianej od kilkudziesięciu lat Rity – dawnej narzeczonej zmarłego brata. Kobieta prosi Helmera o pomoc z jej nastoletnim synem Henkiem. Rita uważa, że praca w wiejskim gospodarstwie dobrze zrobi młodemu Henkowi. Niebawem „nowy”  Henk pojawia się na wsi, a wraz z nim odżywają w Helmerze wspomnienia o Jaapie – dawnym parobku, z którym łączyła go osobliwa wieź. Jaap pocałował kiedyś Helmera, za co ojciec wyrzucił parobka z gospodarstwa.
Powieść Bakkera, powściągliwa i precyzyjna, to niezwykła opowieść o uważnym obserwowaniu świata i ludzi, o milczeniu i samotności, o unikaniu jednoznacznych kategoryzacji.
Na kolejne a zarazem ostatnie spotkanie przed wakacjami zapraszamy
17 czerwca 2019 r. o godz. 16.00. Omówiona zostanie wówczas książka „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.