Podsumowanie projektu: „Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”

W 2019 roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu realizowała zadanie „Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki. Partnerem Biblioteki była z Księgarnia Ewy Ślęzak i Karola Goca w Olkuszu.

Projekt składał się z nowatorskich imprez edukacyjnych  przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które miały zachęcać do sięgania po wartościową literaturę, wzbogacającą wyobraźnię i inspirującą do czytelniczych poszukiwań. Poprzez aktywne formy i różnorodną tematykę planowanych działań, odbiorcy projektu mogli zagłębić się w świat interesującej literatury.
W ramach projektu zorganizowane zostały: spotkania autorskie - dla dorosłych z Arturem Andrusem i dla młodzieży z Ewą Nowak; spotkanie ze znanym youtuberem – Marcinem Okoniewskim (Okoń w sieci) oraz warsztaty: edukacyjne z drukarką 3D dla dzieci - KLASA PRZYSZŁOŚCI 3D prowadzone przez firmę Artison oraz literacko-artystyczne dla najmłodszych – „Kreatywne maluchy – nauka przez sztukę”, prowadzone przez firmę ARTYZAN Marcin Skwarek.


Zorganizowany został również pierwszy Interaktywny Powiatowy Test Wiedzy o Literaturze i Książce. Impreza poprzedzona została spotkaniami autorskimi z lokalnymi pisarzami i artystami, którzy również brali udział w interaktywnym teście. Konkurs miał formę elektroniczną. Do tworzenia testu wykorzystany został darmowy program on-line a dzięki aplikacji mobilnej zaproszeni goście oraz publiczność mogli sprawdzić swoją wiedzę. Na zakończenie wszyscy wysłuchali koncertu poezji śpiewanej w wykonaniu artystki Moniki Gęgali.
7 czerwca 2019 r. z kolei na olkuskim Rynku odbyła się Impreza Plenerowa pod hasłem "uMOCnieni literaturą", w czasie której – oprócz prezentacji Biblioteki i jej przyjaciół oraz Księgarni Ewy Ślęzak i Karola Goca w Olkuszu – dzieci z olkuskich szkół i przedszkoli wzięły udział w bajkowym koncercie w wykonaniu TULINKI BAND SHOW, Bajkowym Konkursie Czytelniczym oraz interaktywnym spektaklu teatralnym w wykonaniu olkuskiej Grupy Teatralnej GLUTAMINIAN SODU.


Wszystkie imprezy miały na celu promocję olkuskiej Biblioteki i podkreślenie jej roli w organizowaniu życia kulturalnego w regionie. Celem projektu było też ukazanie Biblioteki jako miejsca otwartego, przyjaznego i stosującego innowacyjne rozwiązania, a zawód bibliotekarza jako prestiżowy i potrzebny.
Dzięki starannie dobranej, różnorodnej  ofercie, wpłynęliśmy bezpośrednio na rozwój emocjonalny i intelektualny osób uczestniczących w projekcie. Edukacja przez zabawę, przedstawienie zaskakujących i interesujących, interdyscyplinarnych sposobów poznawania literatury współczesnej oraz atrakcyjne, innowacyjne spotkania zainspirowały dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego odkrywania literatury, a także przyciągnęły nieprzekonanych do biblioteki jako miejsca animującego kulturę, otwartego, przyjaznego i nowoczesnego.
Ogółem w projekcie wzięło udział 1356 osób.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.