Dnia 15 czerwca 2018 r. po raz jedenasty w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu zorganizowana została, w ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, NOC W BIBLIOTECE – tym razem pod hasłem „Kreatywnie i aktywnie – z książką na tropie polskich baśni i legend”. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu.

W imprezie, mającej charakter zamknięty i przeznaczonej dla najbardziej aktywnych czytelników olkuskiej Biblioteki, wzięło udział 30 dzieci w wieku od 8 do 10 lat.

Zajęcia  poprzedzone były spotkaniem z Joanną Krzyżanek – znaną i lubianą autorką wspaniałych książek dla dzieci. Za jej przyczyną dzieci przeniosły się do pachnącego i smacznego świata książek kucharskich autorki. Wzięły również udział w warsztatach plastycznych i kulinarnych prowadzonych przez panią Krzyżanek i wykonali wachlarze z bohaterką książek - gąską Walerią oraz przyrządzili przepyszne jadalne filiżanki z bitą śmietana i owocami.

Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników Nocy w Bibliotece był pokaz iluzji i magii w wykonaniu krakowskiego iluzjonisty – Marka Lorka oraz obserwacje nocnego nieba z wykorzystaniem profesjonalnego teleskopu astronomicznego.

Dzieci wzięły również udział w grach i zabawach integracyjnych, połączonych z głośnym czytaniem polskich baśni i legend. Pięć drużyn miało do wykonania wiele ciekawych zadań. Przeniesienie żywej wody, rozwiązanie zagadek z bajkowego dębu i łowienie pierścieni królowej Bałtyku -  to tylko niektóre z zadań, z którymi musiały zmierzyć się dzieci.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez Urząd Miasta o Gminy Olkusz oraz olkuską Bibliotekę.