Blisko trzysta pięćdziesiąt dzieci wzięło udział w tegorocznych obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia, organizowanych 27 i 28 listopada 2017 r. już po raz siódmy w olkuskiej Bibliotece.

Aby uczcić święto najpopularniejszej dziecięcej zabawki, dzieci z olkuskich Przedszkoli Nr 3, 4, 7 , 13, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1, Niepublicznego Przedszkola AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA,  Niepublicznego Przedszkola „DELFIN”,  Językowego Przedszkola Niepublicznego „Kraina Wiewiórek” oraz z Przedszkola w Żuradzie przyniosły swoje ulubione pluszowe misie, by razem z nimi uczestniczyć w przygotowanych specjalnie na tę okazję zajęciach edukacyjnych i zabawach, ponieważ „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.

Uczestnicy spotkania, organizowanego w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”,  poznali misie - książkowych i filmowych bohaterów oraz krótką historię pluszowego misia. Przedszkolaki wysłuchały również fragmentów opowiadań o pluszowych misiach, a także brały udział w ciekawych zabawach integracyjnych i konkursach. Na zakończenie wspólnej zabawy przedszkola otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Kariera pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 roku, kiedy 26. prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Scenę tę uwiecznił dla "Washington Post" karykaturzysta Clifford Berryman. Słynny rysunek zainspirował rosyjskiego emigranta Morrisa Mitchoma, prowadzącego sklep z zabawkami na nowojorskim Brooklynie, do wyprodukowania takiej maskotki. Za zgodą prezydenta nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. Od 115. lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy i pocieszają. Niedźwiadek stał się również bohaterem wielu książek, filmów i dobranocek.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i do zobaczenia za rok!