XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Po raz kolejny olkuska Biblioteka włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Tegoroczne wydarzenie odbyło się tylko w przestrzeni wirtualnej,
z wykorzystaniem różnych form i narzędzi komunikacji zdalnej.
Celem akcji jest uświadomienie wszystkim dorosłym, a zwłaszcza rodzicom, potrzeby codziennego czytania dzieciom ciekawych książek w serdecznej atmosferze. Jest to najlepsza strategia wychowania myślącego, kulturalnego, ciekawego świata i emocjonalnie inteligentnego człowieka.
Spotkanie DKK

24 lutego 2020 r., na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubowicze omówili książkę „Córka Stalina” Rosemary Sullivan.
To znakomicie ukazana biografia Swietłany Alliłujewy – córki Józefa Stalina – jednego z najpotężniejszych ludzi świata i jednego z największych zbrodniarzy XX wieku.
Kosmiczne ferie za nami!

Ferie spędzane w mieście mogą być wspaniałą przygodą … nawet międzygalaktyczną! Przekonały się o tym dzieci, które wzięły udział w zajęciach organizowanych przez olkuską Bibliotekę w ramach projektu „Galaktyczne podróże, czyli kosmiczne ferie w Bibliotece”. W zajęciach i warsztatach organizowanych codziennie dla różnych grup wiekowych wzięło udział prawie 350 osób.
W poniedziałki i wtorki dzieci w wieku od 4 do 7 lat wzięły udział w zajęciach „Kosmiczne zabawy dla najmłodszych”.
Styczniowe spotkanie DKK

20 stycznia 2020 r. odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym klubowicze omówili książkę Doroty Wodeckiej "Polonez na polu minowym". To wyjątkowy zbiór 15 rozmów, które Dorota Wodecka przeprowadziła z polskimi pisarzami o Polsce, patriotyzmie, tożsamości narodowej oraz polskich wadach i zaletach.
Zemsta za niepodległość - wykład

8 stycznia 2020 roku młodzież z olkuskich szkół miała okazję wziąć udział w spotkaniu „Zemsta za niepodległość. Ziemianie – ofiary dwóch agresorów”. Dyskusję na temat losów polskiego ziemiaństwa podczas II wojny światowej. prowadziła Katarzyna Łysak (OBEN IPN w Krakowie), a udział wzięli prof. dr hab. Marian Wolski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) dr Marcin Chorązki (OBEN IPN w Krakowie). Podczas spotkania Jacek Sypień opowiedział o dworkach szlacheckich w Małopolsce.
Świat czytania i czytanie świata

Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się zagościła u nas ponownie i przeprowadziła trzy warsztaty pod wspólnym tytułem: ŚWIAT CZYTANIA I CZYTANIE ŚWIATA projektu Lokalny Kulturalny dla dzieci z klas: 5, 6 i 7 Szkoły Podstawowej nr 4 z Olkusza.