17 czerwca 2019 r. odbyło się kolejne a zarazem ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Klubowicze zapoznali się z życiem i twórczością Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz omówili jego powieść  „Inny świat. Zapiski sowieckie". Książka stanowi dogłębną relację więźnia, któremu udało się przeżyć w łagrze w Jercewie. Ukazał w niej autor nie tylko przerażające wspomnienia, nieludzkie warunki życia w obozie i bestialski sposób traktowania więźniów, ale też przedstawił sylwetki bohaterów, którzy pośród odczłowieczenia umieli zachowywać się jak ludzie.

W sobotnim Klubie Gier Planszowych pokonywaliśmy nowe wyzwania oraz tworzyliśmy własną mobilną grę planszową, w  którą zagramy już pod koniec wakacji. Na kolejne zajęcia w naszym Klubie zapraszamy już w wakacje w każdy wtorek sierpnia od 10.00 do 11.30.

We czwartek w czytelni PiMBP w Olkuszu odbyła się sesja popularnonaukowa z okazji wydania dwudziestego numeru półrocznika „Ilcusiana”. Podczas spotkania można było również uczestniczyć w rozmowie Krzysztofa Kocjana – etnografa i tłumacza, autora książki "Zagłada olkuskich Żydów" z Krystyną Bratkowską, właścicielką wydawnictwa Nisza – wydawcą książki "Przez ruiny i zgliszcza" Mordechaja Canina.

Pod takim hasłem  11 czerwca 2019 r. odbyły się warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci, prowadzone przez firmę ARTYZAN Marcin Skwarek.
W czasie zajęć dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” w Olkuszu oraz Przedszkola Nr 10 w Olkuszu poprzez kreatywną zabawę z wykorzystaniem magicznych klocków kukurydzianych, a szczególnie poprzez ekspresję artystyczną i eksperymenty poznawały literaturę.

Ponad osiemset dzieci łącznie wzięło udział w Imprezie Plenerowej pod hasłem "uMOCnieni literaturą", która odbyła się 7 czerwca 2019 r. na olkuskim Rynku. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”, realizowanego w 2019 r. przez olkuską Bibliotekę  w partnerstwie z Księgarnią Ewy Ślęzak i Karola Goca w Olkuszu. Zadanie było dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

”Prawo autorskie w działalności biblioteki” było tematem kolejnego szkolenia dla bibliotekarzy powiatu olkuskiego zorganizowanego 6 czerwca przez olkuską Bibliotekę w ramach Programu Partnerstwo dla książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury; zadania: Wyraź to - kreatywnie, nowatorsko, legalnie.
Szkolenie poprowadziła dr Sybilla Stanisławska-Kloc adiunkt w Katedrze (dawnym Instytucie) Prawa Własności Intelektualnej Wydziału Prawa i Administracji UJ.

5 czerwca 2019 r. młodzież z olkuskich szkół gimnazjalnych  wzięła udział w wyjątkowym spotkaniu z  Marcinem Okoniewskim – znanym youtuberem, twórcą kanału OKOŃ W SIECI, laureatem Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka.

4 czerwca 2019 r. czytelnia olkuskiej Biblioteki zamieniła się na kilka godzin w niezwykłą edukacyjną pracownię przyszłości, w której uczniowie z olkuskich Szkół Podstawowych Nr 1, 4, 5 i 6 wzięli udział w innowacyjnych warsztatach KLASA PRZYSZŁOŚCI 3D, w czasie których poznali najważniejsze technologiczne rewolucje XXI wieku.

Newsletter