28 stycznia 2019 r. odbyło się kolejne, a zarazem pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Klubowicze omówili książkę „Czas beboka” Richarda A. Antoniusa.

Akcja powieści rozgrywa się roku 1953 i przenosi czytelnika na stalinowski Śląsk i do stalinowskich Katowic (Stalinogródu), gdzie poznajemy losy rodziny, która została przez ustrój poglądowo podzielona. Mąż to wysoko postawiony urzędnik oraz wpływowy, zaangażowany i zagorzały członek partii. Jego żona była wzorową panią domu, ale wobec poglądów męża zachowywała się sceptycznie, a nawet w jej zachowaniu dostrzec można było zamaskowaną krytykę.

W sobotę, 15 grudnia 2018 r. uczestnicy zajęć "Soboty on-line" wzięli udział w turnieju logicznych gier "Pentago" oraz "Corolio" - wydawnictwa „EGMONT. Publishing”, które olkuska Biblioteka otrzymała od Firmy "Platon. Dystrybucja książek".

Realizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu projekt „Olkusz czasów Jana Jarno” miał na celu zaprezentowanie w zróżnicowanej i atrakcyjnej dla odbiorcy formie pamiętników Jana Jarny jako źródła informacji o historii Olkusza.
Zeszyty z rękopisami pamiętników Jana Jarny z lat 1915-1917 zostały zeskanowane, a następnie częściowo opublikowane na stronie internetowej Biblioteki. Do społecznego przepisywania wspomnień olkuskiego kowala w ramach projektu zgłosiło się 27 uczestników projektu.

19 listopada 2018 r., na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, omówiony został znakomity reportaż Macieja Czarneckiego „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”. "Dzieci Norwegii" to wyjątkowa książka wnikliwie opisująca działalność kontrowersyjnej instytucji Barnevernet; instytucji, która w Norwegii zabiera rodzicom dzieci i rozdziela rodziny. 

Ferie w bibliotece to świetny wybór! Przekonały się o tym dzieci, które wzięły udział w tegorocznych zajęciach zorganizowanych w olkuskiej Bibliotece w czasie zimowego  wypoczynku. W tym roku pod hasłem „Jestem bezpieczny, jestem skuteczny” codziennie odbywały się zajęcia i warsztaty edukacyjne dla dzieci w różnym wieku.

10 grudnia 2018 r. odbyło się kolejne a zarazem ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym Klubowicze omówili przejmujący zbiór opowiadań "Moskwa Noir" Julii Goumen i Natalii Smirnovej.

Książka jest częścią projektu, zainicjowanego w 2004 roku przez nowojorskie wydawnictwo Akashic Books, który ma na celu ukazać drugą, mroczną, często odrażającą stroną wielkich metropolii, głównie światowych stolic.

Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś! (H. Bechlerowa) -  pod takim hasłem po raz ósmy  w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu zorganizowany został Światowy Dzień Pluszowego Misia -  dzień najpopularniejszej dziecięcej zabawki.  Chociaż pierwszy miś maskotka powstał 116 lat temu to do dziś pozostaje on najlepszym przyjacielem dzieci, niezastąpioną przytulanką przy zasypianiu oraz najlepszym powiernikiem dziecięcych sekretów.

W sobotę 27 października 2018 r. w czytelni olkuskiej Biblioteki  odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 Uniwersytetu Juniora w Olkuszu.
W czasie uroczystej gali mali studenci odebrali indeksy oraz wysłuchali  pasjonującego wykładu „Genetyka – tajemnice kodu DNA” przeplatanego efektownymi doświadczeniami. Zajęcia prowadził Przemysław Gąsiorek z Fabryki Kreatywności z Kęt.

Newsletter