Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zakończyła realizację projektu „Wyraź to - kreatywnie, nowatorsko, legalnie”  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach zadania zorganizowanych zostało 6 szkoleń dla bibliotekarzy z terenu powiatu olkuskiego:

Podsumowanie projektu: „Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”

W 2019 roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu realizowała zadanie „Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki. Partnerem Biblioteki była z Księgarnia Ewy Ślęzak i Karola Goca w Olkuszu.

24 lipca bibliotekarze z powiatu olkuskiego szkolili się w zakresie wykorzystywania prostej, własnoręcznie przygotowanej grafiki podczas warsztatów, zajęć i spotkań edukacyjnych. Poznali sposoby obrazowania przedmiotów, ruchu, procesów i idei. Zgłębili temat znaczenia kolorów i wykorzystywania ich do wzmocnienia przekazu graficznego. Szkolenie organizowane było w ramach projektu „Wyraź to - kreatywnie, nowatorsko, legalnie”.

17 czerwca 2019 r. odbyło się kolejne a zarazem ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Klubowicze zapoznali się z życiem i twórczością Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz omówili jego powieść  „Inny świat. Zapiski sowieckie". Książka stanowi dogłębną relację więźnia, któremu udało się przeżyć w łagrze w Jercewie. Ukazał w niej autor nie tylko przerażające wspomnienia, nieludzkie warunki życia w obozie i bestialski sposób traktowania więźniów, ale też przedstawił sylwetki bohaterów, którzy pośród odczłowieczenia umieli zachowywać się jak ludzie.

W sobotnim Klubie Gier Planszowych pokonywaliśmy nowe wyzwania oraz tworzyliśmy własną mobilną grę planszową, w  którą zagramy już pod koniec wakacji. Na kolejne zajęcia w naszym Klubie zapraszamy już w wakacje w każdy wtorek sierpnia od 10.00 do 11.30.

We czwartek w czytelni PiMBP w Olkuszu odbyła się sesja popularnonaukowa z okazji wydania dwudziestego numeru półrocznika „Ilcusiana”. Podczas spotkania można było również uczestniczyć w rozmowie Krzysztofa Kocjana – etnografa i tłumacza, autora książki "Zagłada olkuskich Żydów" z Krystyną Bratkowską, właścicielką wydawnictwa Nisza – wydawcą książki "Przez ruiny i zgliszcza" Mordechaja Canina.

Pod takim hasłem  11 czerwca 2019 r. odbyły się warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci, prowadzone przez firmę ARTYZAN Marcin Skwarek.
W czasie zajęć dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” w Olkuszu oraz Przedszkola Nr 10 w Olkuszu poprzez kreatywną zabawę z wykorzystaniem magicznych klocków kukurydzianych, a szczególnie poprzez ekspresję artystyczną i eksperymenty poznawały literaturę.

Ponad osiemset dzieci łącznie wzięło udział w Imprezie Plenerowej pod hasłem "uMOCnieni literaturą", która odbyła się 7 czerwca 2019 r. na olkuskim Rynku. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”, realizowanego w 2019 r. przez olkuską Bibliotekę  w partnerstwie z Księgarnią Ewy Ślęzak i Karola Goca w Olkuszu. Zadanie było dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Newsletter