17 kwietnia 2019 roku odbyło się szkolenie „Zamówienia publiczne do 30 000€ w instytucjach kultury” prowadzone przez Pawła Kwaśniewskiego – specjalistę z zakresu zamówień publicznych. W szkoleniu wzięli udział bibliotekarze z terenu powiatu olkuskiego, którzy w swoich bibliotekach realizują różnorodne zamówienia. Podczas spotkania omówiono obowiązującą ustawę „Prawo zamówień publicznych” oraz sposoby jej wykorzystywania w bibliotekach.

25 marca 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym Klubowicze omówili książkę „Bóg zapłać” Wojciecha Tochmana. To przejmujący zbiór reportaży - dojrzałych, przemyślanych i świetnie skonstruowanych, w których autor mierzy się z trudnymi tematami. Opisuje m.in. wypadek maturzystów z Białegostoku pielgrzymujących do Częstochowy, historię kalekiego chłopca, którego nikt nie chciał kochać, księdza – homoseksualisty zarażonego wirusem HIV.

25 lutego 2019 r. , na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubowicze omówili książkę „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” Swietłany Aleksijewicz.
Książka została uznana za najlepszą książkę 2013 roku we Francji, a jej autorka otrzymała francuską nagrodę Médicis w kategorii esej.
"Tylko człowiek radziecki może zrozumieć człowieka radzieckiego" Kim jest Homo sovieticus?

Ferie w bibliotece to świetny wybór! Przekonały się o tym dzieci, które wzięły udział w tegorocznych zajęciach zorganizowanych w olkuskiej Bibliotece w czasie zimowego  wypoczynku. W tym roku pod hasłem „Jestem bezpieczny, jestem skuteczny” codziennie odbywały się zajęcia i warsztaty edukacyjne dla dzieci w różnym wieku.

8 kwietnia gościem olkuskiej Biblioteki był artysta multimedialny - Artur Andrus. Na co dzień redaktor trójkowej "Powtórki z rozrywki", legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą", co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, a poza tym poeta, piosenkarz, dziennikarz, autor książek, tekstów piosenek, bajek, artysta kabaretowy, komentator "Szkła kontaktowego", Mistrz Mowy Polskiej.

14 marca b.r. gościem naszej Biblioteki był pisarz, radiowiec, wędrowiec, fotograf, producent płytowy, a także organizator koncertów i festiwali - Marcin Kydryński. Podczas spotkania z licznie zgromadzonymi Czytelnikami, opowiadał o swoich podróżach po Afryce i Lizbonie, o radiowej audycji „Sjesta” i o muzyce fado. Pan Marcin odpowiadał również na pytania uczestników oraz podpisywał książki i płyty. Spotkanie prowadził dziennikarz Andrzej Kurdziel.

28 stycznia 2019 r. odbyło się kolejne, a zarazem pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Klubowicze omówili książkę „Czas beboka” Richarda A. Antoniusa.

Akcja powieści rozgrywa się roku 1953 i przenosi czytelnika na stalinowski Śląsk i do stalinowskich Katowic (Stalinogródu), gdzie poznajemy losy rodziny, która została przez ustrój poglądowo podzielona. Mąż to wysoko postawiony urzędnik oraz wpływowy, zaangażowany i zagorzały członek partii. Jego żona była wzorową panią domu, ale wobec poglądów męża zachowywała się sceptycznie, a nawet w jej zachowaniu dostrzec można było zamaskowaną krytykę.

W sobotę, 15 grudnia 2018 r. uczestnicy zajęć "Soboty on-line" wzięli udział w turnieju logicznych gier "Pentago" oraz "Corolio" - wydawnictwa „EGMONT. Publishing”, które olkuska Biblioteka otrzymała od Firmy "Platon. Dystrybucja książek".

Newsletter