Zapraszamy do oglądania nowych wystaw eksponowanych w olkuskiej Bibliotece.
Pierwsza z wystaw to: „Maroko” w obiektywie Grzegorza Kłeczka.
Grzegorz Kłeczek: z wykształcenia radca prawny, z zamiłowania fotograf i podróżnik.
Zawodowo jest wspólnikiem i partnerem w kancelarii prawnej BKSP w Olkuszu. Ukończył również studia z zakresu obrotu sztuką i antykami, co zaowocowało powstaniem galerii sztuki współczesnej „Wyspa Sztuki”, której był współwłaścicielem.
Wolne chwile poświęca fotografii. Założył i wiele lat prowadził Klub Fotograficzny, działający przy olkuskim PTTK. Organizator dziesiątek wypraw, plenerów i warsztatów fotograficznych. Swoje prace fotograficzne prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego fotografie były wielokrotnie nagradzane, jak również publikowane w magazynach takich jak Duży Format - Gazeta Wyborcza, „Digital Photo Video", czy „Poznaj Świat". W kręgu jego fotograficznego zainteresowania znajdują się przede wszystkim ludzie i ich otoczenie.
Zwiedził ponad 1/3 państw świata. W jego planach podróżniczych szczególne miejsce zajmują góry. Od 2022 roku jest członkiem Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, ale jego aktywność nie kończy się na Polsce. Zdobył m.in. Mt. Blanc w Alpach, Kilimandżaro w Tanzanii, czy Jebel Toubkal w Maroko. Przemierzył również szklaki wysokogórskie w Himalajach, Andach czy górach Tienszan.
Maroko, zwane "bramą Afryki", to doskonałe miejsce dla poszukiwaczy przygód i egzotyki. Panująca tu od wieków kultura islamu wprowadza w świat orientalnych barw i zapachów, przepięknie zdobionych meczetów, tajemniczych medyn i gwarnych suków. Urokliwe muzułmańskie miasta otacza bujna, niezwykle różnorodna przyroda. Są też góry Atlasu, które wzbudzają również szacunek piechurów. Na wybrzeżu zielenią się gaje daktylowe, a gdy przekroczymy masyw górski w stronę południową, natrafimy na pustynię.
Na kolejnej wystawie są prezentowane ilustracje czeskiego artysty Štěpana Zavřela.
Štěpán Zavřel był wyjątkowym artystą, który znacząco zapisał się w historii literatury dziecięcej. Jego historia życiowa jest podobna do losów innych Europejczyków: ucieczka z komunistycznej Czechosłowacji, wędrówka po Europie w poszukiwaniu domu, a także własnej artystycznej ścieżki. Studiował zaczynając od Pragi, następnie przeniósł się do Londynu, potem do Monachium, lecz ostatecznie znalazł azyl we Włoszech, gdzie rozwijała się jego bogata twórczość. Uniwersalny przekaz jego sztuki jest adekwatny do naszych czasów oraz wciąż podburza nowe myśli i projekty.
Mowa tu o ideach takich jak: humanizm, leżący w fundamentach naszej europejskiej tożsamości, szacunek wobec innych kultur, szanowanie praw dzieci, bądź troska o przyrodę.
Każdy z kilkunastu prezentowanych na wystawie obrazów jest unikatowy, intrygujący na swój własny sposób. Potrzeba czasu, by odkryć skryte w dziełach Zavřela tajemnice i skarby”.
(źródło opisu: https://warsaw.czechcentres.cz/pl/)
Wystawa została udostępniona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie
Wystawy można oglądać do końca kwietnia w godzinach otwarcia Biblioteki.
Serdecznie zapraszamy