Zdjęcie wykonane na Starym Cmentarzu, na pierwszym planie stoi krzyż, obok ławka, w tle w kręgu stoi spora grupa ludzi.  W lewym dolnym rogu znak wodny - logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

W piątkowe popołudnie 20 stycznia 2023r. spacerem historycznym i wykładem wygłoszonym przez Jacka Sypienia w ramach Klubu Miłośników Historii Olkusza zainaugurowane zostały w olkuskiej Bibliotece obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Na Starym Cmentarzu w Olkuszu uczestnicy spaceru odwiedzili groby powstańców styczniowych, a w czasie wykładu „Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej” Pan Sypień przybliżył klubowiczom sylwetki bohaterów powstania styczniowego oraz walki powstańcze, jakie rozgrywały się na terenie ziemi olkuskiej.

Zdjęcie zrobione w czytelni olkuskiej Biblioteki podczas spotkania Klubu Miłośników Historii Olkusza. W tle rzutnik z na którym wyświetla się slajd z prezentacji. Pod rzutnikiem stoi prelegent – Jacek Sypień. Przed nim przy stołach siedzi grupa ludzi odwróconych do nas tyłem. W lewym dolnym rogu znak wodny – logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

Dodatkowo uczestnicy wydarzenia obejrzeli wystawę „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów powstania styczniowego”.

W ramach obchodów dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych zorganizowane zostaną zajęcia edukacyjne pod hasłem „Gloria victis. Powstanie Styczniowe w tekstach kultury”.

Zdjęcie wykonane na pierwszym piętrze olkuskiej Biblioteki, kobieta i mężczyzna stoją odwróceni do nas tyłem, przed nimi wystawa. W lewym dolnym rogu znak wodny, logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.