Zapraszamy do obejrzenia nowych wystaw prezentowanych w olkuskiej Bibliotece.

Zdjęcie przedstawiające niebo, chmury, drzewa, góry i przyrodę

Pierwsza z prezentowanych wystaw to „Krajobrazy polskie” autorstwa Tomasza Móla.

Tomasz Mól - leśnik, od ponad 30 lat związany z olkuskimi lasami, obserwator i pasjonat przyrody, miłośnik wędrówek górskich, szczególnie mniej uczęszczanych i odludnych szlaków.

Prezentowane zdjęcia to zbiór kadrów z okolicznych pięknych leśnych zakątków oraz krajobrazy uchwycone podczas podróży po naszych górach.

Zdjęcie z lotu ptaka, dużo zielonych drzew

Kolejna wystawa to „Koty – ilustracje Macieja Zielińskiego”

Obraz, portret kota

Maciej Zieliński urodził się w Legnicy, dzieciństwo i lata szkolne spędził w Tarnowie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego rozpoczął studia w Krakowie na Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku telekomunikacja. Po dwóch latach porzucił studia techniczne i zmienił uczelnię na Akademię Sztuk Pięknych. Studiował projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Wojciecha Regulskiego. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką projektową, pracował dla agencji reklamowych, interaktywnych oraz startupów. Tematy zlecone starał się przeplatać własnymi projektami – powstały wówczas dwie serie cyfrowych grafik/kolaży z pogranicza surrealizmu i fantastyki. Po ponad dekadzie pracy nad komercyjnymi, głównie cyfrowymi, projektami Maciek zdecydował się odsunąć na bok komputer i powrócić do własnej twórczości. Swoją podróż artystyczną rozpoczął cyklem drobiazgowych rysunków, które tworzą dziś serię „maski”. Stopniowo przeszedł jednak do bardziej abstrakcyjnego, malarskiego stylu. Próbując rozmaitych technik znalazł swój ulubiony sposób pracy. Połączenie akryli i kolażu dało obrazom wrażenie spontaniczności, kontrolowanego przypadku i swobody.

„Koty” to cykl ilustracji zainspirowany rozmową o „instagramowych kotach”. Niestety zamiast powszechnie uwielbianych słodkich puchowych kulek na papierze pojawiły się jakieś takie trochę dzikie, czasem zamyślone albo nieco sponiewierane stwory. Wykonane głównie pastelami lub w technikach mieszanych. Jak mówi autor „swobodne rysunki kotów zapełniały przez kilka miesięcy moją pracownię. Wałęsały się i mruczały po kątach. Ostatecznie gdzieś się pochowały, ale od czasu do czasu z jakiejś zapomnianej teczki dobiega jeszcze ciche miauczenie”.

Na wystawie prezentowane są wybrane prace z serii.

Więcej informacji na temat twórczości Macieja Zielińskiego oraz możliwości zakupu reprodukcji prezentowanych prac na stronie: www.maciekzielinski.com

Wystawy można oglądać do końca lutego 2023 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.