6 maja w olkuskiej Bibliotece wystartował XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Został on zainaugurowany spotkaniem autorskim z Roksaną Jędrzejewską – Wróbel – znakomitą autorką książek dla dzieci, scenarzystką, autorką sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników.

Pisarka w interesujący i pasjonujący sposób zaprezentowała licznie zgromadzonym słuchaczom swoją twórczość. Poza tym, uczniowie olkuskich Szkół Podstawowych Nr 1, 4, 5 i 10 biorący udział w spotkaniu dowiedzieli się też m.in. skąd się biorą pomysły na książki,  jak narodziła się Florka (niezwykle popularna bohaterka literackich i filmowych opowieści) oraz jak prowadzić pamiętnik. Co więcej, dzieci miały również okazję zobaczyć prawdziwy rękopis książki oraz oryginalne ilustracje, które znalazły się w jednej z części przygód sympatycznej ryjówki Florki.

Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkową pieczątkę z wizerunkiem Florki oraz autograf pisarki.

Zdjęcie wykonane w czytelni olkuskiej Biblioteki na spotkaniu autorskim, widać na nim trzy ręce dzieci ozdobione czerwoną pieczątką – Florką- bohaterką książek dla dzieci.

Roksana Jędrzejewska- Wróbel jest laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz – trzykrotnie! – Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” (2009, 2017, 2019). Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową Listę Białych Kruków. Stworzyła Florkę, bohaterkę bestsellerowego cyklu książek i serialu animowanego. Działa na rzecz dobrej książki dziecięcej, prowadząc wykłady i warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy. Za zasługi dla kultury odznaczona została medalem „Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Unii Literackiej.

Jest laureatką licznych nagród m.in. brązowego medalu Zasłużeni dla kultury – GLORIA ARTIS. Książki Pani Roksany takie jak np. Przygody Florki, Siedmiu wspaniałych, Kamienica, Królewna oraz wiele, wiele innych znajdują się w zbiorach olkuskiej Biblioteki i cieszą się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych czytelników.