A A A kontrast

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w olkuskiej Bibliotece

Jak co roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promowanie idei głośnego czytania dzieciom, wspieranie zdrowia emocjonalnego oraz budzenie i rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych wśród najmłodszych. Jest to najlepsza strategia wychowania myślącego, kulturalnego, ciekawego świata i emocjonalnie inteligentnego człowieka.

Do udziału w imprezie zapraszane są znane i lubiane osobistości lokalnej społeczności, mające autorytet i znakomity kontakt z dziećmi.

W tym roku w olkuskiej Bibliotece dzieciom czytali:

  • Pan  Dariusz Rzepka – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz
  • Pan dr Włodzimierz Łysoń – Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz

oraz lekarze stomatolodzy:

  • Pani Marta Glanc
  • Pani Anita Kaliś – Swędzioł
  • Pani Anna Zimowska

Włączając się w obchody Roku Oskara Kolberga i chcąc upowszechnić dokonania wybitego polskiego etnografa i folklorysty, a także tropiciela polskich podań, baśni i legend, tegorocznym hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w olkuskiej Bibliotece były: „Legendy i podania Jurajskiego Szklaku”. Zaproszeni Goście czytali legendy zamieszczone m.in. w książkach ”Legendy Srebrnego Grodu”, „Baśnie i legendy polskie” oraz „Legendy Starego Krakowa” Jana Adamczewskiego .  Poza tym dzieci rozwiązywały też różne ciekawe multimedialne zadania i zagadki związane ze znanymi im polskimi baśniami i legendami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali słodki poczęstunek oraz zakładki i naklejki z logo Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, a szkoły i przedszkola pamiątkowe dyplomy.

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zainaugurowany został już 23 maja 2014 r. Uczniowie olkuskich przedszkoli nr 3, 4, 7, 8 i 13  oraz z Językowego Przedszkola Niepublicznego KRAINA WIEWIÓREK w Olkuszu  obejrzeli spektakl „ W siedem dni dookoła bajek” w wykonaniu krakowskiego Teatru TAK. Bohater Smok Smokowski wędrował po bajkach. Odwiedził on Kaczkę Dziwaczkę, Igłę z Nitką, Lenia, Czerwonego Kapturka oraz wiele innych postaci. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych zabawach oraz śpiewały piosenki. Co więcej, przechodząc z jednej bajki do drugiej pomagały Smokowi rozmawiać w języku angielskim.

Spektakl teatralny poprzedzony został  wręczeniem nagród laureatom II edycji Miejsko - Gminnego Konkursu Plastycznego  „Mój dzień w bibliotece”,  będącego podsumowaniem projektów: „Edukacja z Disneyem” i „Cztery pory roku przedszkolaka”.  Konkurs  skierowany był do uczniów przedszkoli z gminy Olkusz, które uczestniczyły w projektach.

Jury pod przewodnictwem artysty plastyka Jerzego Kantorowicza,  postanowiło przyznać:

  • W kategorii wiekowej 4-latki: I miejsce – Ricie Satora z Językowego Przedszkola Niepublicznego „KRAINA WIEWIÓREK” w Olkuszu, II miejsce – Janowi Koczwara z Językowego Przedszkola Niepublicznego „KRAINA WIEWIÓREK” w Olkuszu i III miejsce -  Kai Olszowy z Językowego Przedszkola Niepublicznego „KRAINA WIEWIÓREK” w Olkuszu
  • W kategorii wiekowej 5-latki: I miejsce – Wojciechowi Pałkowi z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu, II miejsce – Lidii Ramza z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu i III miejsce -  Szymonowi Mazur  z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu
  • W kategorii wiekowej 6-latki: I miejsce  - Annie Banyś z Przedszkola Nr 5 w Olkuszu, II miejsce  - Emilii Bąk z Przedszkola Nr 4 w Olkuszu i III miejsce - Hannie Kuś z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu

Jury przyznało również wyróżnienia. Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez: Portal Informacyjno-Rozrywkowy CZAS DZIECI.PL, Centrum Helen Doron w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.

Na uroczystym rozdaniu nagród obecny był artysta plastyk - Jerzy Kantorowicz.

 
Ostatnie spotkanie z cyklu „Legendy i podania Jurajskiego Szlaku”

6 czerwca 2014 r., na ostatnim  spotkaniu z cyklu „Legendy i podania Jurajskiego Szlaku”, zorganizowanym przez olkuską Bibliotekę w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz Roku Oskara Kolberga, czytała dzieciom lek. stom. Anita Kaliś-Swędzioł.

Tym razem w spotkaniu udział wzięli uczniowie: Przedszkola Nr 4, 5, 7, 9 w Olkuszu, Niepublicznego Przedszkola Językowego w Olkuszu oraz Językowego Przedszkola Niepublicznego „KRAINA WIEWIÓREK” w Olkuszu.

Dzieci wysłuchały legendy O CZARNEJ DAMIE  oraz wzięły udział w ciekawych multimedialnych grach i zabawach  związanych ze znanymi im baśniami i legendami.

 
Kolejne spotkanie z cyklu „Legendy i podania Jurajskiego Szlaku”

5 czerwca 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Legendy i podania Jurajskiego Szlaku” zorganizowane przez olkuską Bibliotekę w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz Roku Oskara Kolberga.

Tym razem dzieciom czytał Dariusz Rzepka – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie Przedszkoli Nr 4, 7 i 13 w Olkuszu.

Dzieci wysłuchały legendy TWARDOWSKI oraz wzięły udział w ciekawych multimedialnych grach i zabawach  związanych ze znanymi Im baśniami i legendami.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 113